Stary cmentarz żydowski w Lublinie

Adres:

Kalinowszczyzna, 20-001 Lublin

Stary Cmentarz Żydowski w Lublinie jest położony na wzgórzu lessowym na lubelskiej Kalinowszczyźnie i najprawdopodobniej został on zbudowany w 1555 roku za czasów Zygmunta II Augusta.

Wieść głosi jednak, że pierwsze pogrzeby w tym obrządku odbywały się tutaj już w 1541 roku, co miało miejsce jeszcze za panowania Kazimierza Wielkiego. Na teren pochówku zmarłych prowadzą nas dwa wejścia i warto wiedzieć, że pomimo różnych dziejów, które to znalazły swoje odniesienie na kartach historii, miejsce to zachowało swój pierwotny kształt oraz charakter. O ciekawości tego miejsca przemawiają wykopaliska znalezione podczas różnego rodzaju prac archeologicznych. Pokazują nam one, że kiedyś zmarłych chowano tylko w obramowaniach drewnianych zamiast trumien oraz kładziono im na ustach ceramiczne skorupy. Ze względu na to, iż pochowanych jest tu wielu ważnych dla żydowskiej kultury zmarłych, bezustannie przybywają tu najważniejsze osoby związane z tą religią po to, by po dziś dzień celebrować pamięć po tych, którzy na dobre odeszli z tego świata. Miejsce spoczynku znalazły tu takie osoby, jak: Jakub Kopelman, który to zmarł w 1541 roku, jak też, Abraham ben Uszala, który zmarł 1543 roku. Z tego powodu przy łucie szczęścia spotkać to możemy najważniejszych dostojników powiązanych z narodem żydowskim. Miejsce to jest wypełnione spokojem i warto je odwiedzić podczas pobytu w Kozim Grodzie niezależnie od wyznania religijnego. Obiekt ten okala kamienne ogrodzenie, który to według przekazów historycznych został wzniesiony w szesnastym oraz siedemnastym wieku. Miejsce kultu zostało zdewastowane podczas smutnych losów drugiej wojny światowej. Dewastacji uległo wówczas większość pomników. Na cmentarzu odbiły się również w sposób negatywny akty bezprawia i wandalizmu, które to miały miejsce w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych wieku dwudziestego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1585