Szlak pamięci Żydów lubelskich

Adres:

Lublin

Szlak pamięci żydów lubelskich to jak sama nazwa wskazuje szlak poświęcony pamięci poległym żydom lubelskim.

Na tym terenie niegdyś osiedlało się ich wielu, dlatego też miejsce to jest szczególne nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale również dla przyjeżdżających tam turystów. Zwiedzenie całego szlaku to zadanie na jeden dzień mimo tego, że na jego trasie znajduje się wiele ciekawych elementów. Szlak posiada długość 2,5 kilometra, więc na taką podróż można zabrać również dzieci. Miejsca znajdujące się na tym szlaku mają wiele wspólnego z życiem oraz kulturą ludności żydowskiej, która zamieszkiwała lubelskie obszary. Trasa rozpoczyna się przed Zamkiem Lubelskim, który można jednocześnie zwiedzić bardzo dokładnie w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Następnie mija się dawny kompleks synagogowy, a potem zlokalizowany jest stary cmentarz żydowski. Pochowanych zostało tam wielu Żydów. Kolejnym przystankiem jest nowy cmentarz żydowski, a po nim warto udać się do Szpitala Żydowskiego. Najbardziej wartościowym miejscem na trasie tego szlaku jest jednak wyjątkowy Pomnik Ofiar Getta. Jak wiadomo w dawnych czasach wielu Żydów poległo w getcie, dlatego warto im przy tym pomniku oddać należną cześć i chwałę. Kolejnym wartościowym punktem wycieczki może okazać się Żydowski Dom Starców i Sierot. Ostatnim punktem na trasie szlaku jest Brama Grodzka, przy której można zrobić sobie malownicze zdjęcia na pamiątkę po tej wyprawie. Szlak ten jest polecany wszystkim zwolennikom historii.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1317