Trybunał Koronny

Adres:

Rynek 1, Lublin

Trybunał Główny Koronny w Lublinie jest położony na starym mieście i bardzo często można spotkać tutaj młodych, zakochanych ludzi, którzy to ślubują sobie miłość aż po grób.

Warto wiedzieć, że z dawien dawna mieścił się tutaj Sąd Apelacyjny Korony Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej, który to pochylał się nad prawem ziemskim. Historia tego obiektu to jest powiązana z okresem historycznym, kiedy to tutaj znajdował się Miejski Ratusz. Warto wiedzieć, iż tutaj można obejrzeć wiele wspaniałych i cennych dla miasta dzieł. Są to wszelkiego rodzaju obrazy. Sam budynek przeszedł niezwykle długą historię, która niezwykle różnorodnie wplatała się w losy Lublina. Budynek został wzniesiony w kulturze gotyckiej i sięga swoimi dziejami aż 14 wieku, kiedy to obiekt ten stanowił budynek drewniany, obwarowany przy tym dwoma wieżami. Trzeba wiedzieć jednak, że miejsce to zostało zniszczone w pożarze, który nie był jedynym tego rodzaju smutnym przypadkiem. Potem zaś odbudowany został obiekt w stylu renesansowym. później zaś była to budowla barokowa. Widać zatem, jak losy historyczne Lublina zarówno te dobre, jak i te gorsze odbijały się na Trybunale Koronnym, który został zbudowany za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego zgrabną rękę widać po dziś w mieście Lublin. Współcześnie zaś jest to przepiękne miejsce, wzbogacone niezwykle pięknie w płaskorzeźbę, jaka widnieje na zewnątrz budynku. Przedstawia ona symbolikę historii oraz wpływów politycznych. Widać tutaj losy Litwy jak też i Polski. Są to symbole Pogoni oraz Orła. Wewnątrz obiektu zaś znajduje się Sala Ślubów oraz galeria. Tu zaś znajduje się wiele pięknych obrazów, między innymi portret króla Stefana Batorego czy też wybitnego Marszałka Sejmu Czteroletniego. Są to cenne dzieła, które stanowią perły przeszłości historycznej miasta Lublin.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1286