Zamek Lubelski

Adres:

Zamkowa 9, Lublin

Telefon:

81 532 17 43

Zamek w Lublinie został wzniesiony w wieku dwunastym i stanowi symboliczny obiekt dla tego miasta wspominając dumną przeszłość koziego grodu, który niegdyś przez krótki okres był stolica Polski. 

Wiek dwunasty nie jest to jednak ostateczny czas, kiedy obiekt ukształtował się na dobre, ponieważ wielokrotnie placówka ta była przebudowywana. Miejsce to jest położone niedaleko głównego dworca PKS tuż u podnóża starego miasta. Współcześnie miejsce to jest odwiedzane przez turystów, zaś od wiosny do jesieni można tu sobie odpocząć ciesząc się pięknym widokiem na stare kamienice. Ci, którzy są za pan brat z historią wiedzą doskonale, że znajduje się tutaj Kaplica Trójcy Świętej, która pochodzi z 14 wieku. Jej inicjatorem zaś był Kazimierz Wielki i z tego powodu jest pokryta licznymi freskami typowymi dla ówczesnego okresu historycznego. Zamek został wybudowany w wieku dwunastym, był to czas panowania rządów Kazimierza Sprawiedliwego. Liczne losy historyczne wpłynęły na obecną sylwetkę tego miejsca. Był on obiektem ataków i miejscem, gdzie ważyły się losy dwóch narodów. Czas panowania Zygmunta Starego to etap przebudowy zamku. wówczas dominowała renesansowa architektura, którą stworzyli znakomici włoscy architekci. W tym łaskawym dla estetyki czasie powstała baszta, jak też sam zamek doczekał się wielu atrakcyjnych aranżacji. Rok 1569 to dumny czas, kiedy Lublin kiedy doszło do podpisania aktu Unii polsko - litewskiej. Potem przyszedł czas zaborów, kiedy to sam Stanisław Staszic zainicjował wzniesienie obiektu, który to był usytuowany w epoce neogotyku. Czasy 1918-1939 to okres, kiedy znajdowało się tutaj więzienie. Dziś znajduje się tu słynne Muzeum, w którym można obejrzeć cenne eksponaty, które znakomicie wyrażają pamięć o przeszłych dziejach związanych z tym pięknym miastem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1111