Kościół św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim

Adres:

Staromiejska 11, 21-561 Międzyrzec Podlaski

Kościół Świętego Józefa w Międzyrzecu Podlaskim to jeden z najważniejszych zabytków tego urokliwego miasteczka. Stoi on na miejskim rynku, obecnie placu Jana Pawła II, w północno-wschodniej pierzei.

Jest to świątynia późnobarokowo-klasycystyczna, gdzie dostrzec można jednak również późniejsze przebudowy. Zbudowany został na planie krzyża łacińskiego. Budynek murowany i otynkowany, którego cokół pokrywają piaskowcowe płyty. Na uwagę z zewnątrz zwraca przede wszystkim ciekawą, ośmioboczną wieżą, przykrytą baniastym hełmem. Interesujący jest także prostokątny portal z wejściem głównym. We wnętrzach warto zwrócić uwagę na murowany chór, który wspierają toskańskie kolumny. W centrum świątyni znajdują się natomiast rokokowe ołtarze z końca XVIII stulecia. Na nich zobaczyć można duże figury Świętego Piotra oraz Świętego Pawła. W kaplicach znajdują się także podobne ołtarze boczne. Neobarokowa ambona została wykonana już na początku XX wieku, przez Franciszka Maksymiuka. W podobnym stylu jest także tutejsza ambona. Nie jest to pierwsza świątynia, która stoi w tym miejscu. Prawdopodobnie już w XI wieku znajdowała się tutaj drewniana cerkiew prawosławna, która została zniszczona w połowie XVII stulecia. Dopiero pod koniec XVIII wieku wybudowano tutaj kolejną cerkiew, którą przebudowano później na obecny kościół rzymskokatolicki. W połowie XIX wieku, służąc jeszcze jako cerkiew, budowla ocalała z wielkiego pożaru miasta. Dopiero koniec I wojny światowej i powstanie państwa polskiego spowodowałi, że budynek opuścili prawosławni. Świątynia otacza dawny cmentarz, który od reszty zabudowań oddziela stary mur. Obecnie w okolicy znajduje się również droga krzyżowa, a także murowana dzwonnica, pochodząca z 1923 roku. Kościół św. Józefa to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków tego miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1509