Kościół św. Mikołaja

Adres:

Łukowska 6, 21-560 Międzyrzec Podlaski

Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja to najstarszy zabytek Międzyrzeca Podlaskiego.

Jest to trójnawowa świątynia pochodząca z 1477 roku, pierwotnie wybudowana w stylu gotyckim. Kilkaset lat później, bo w 1752 roku, został on przebudowany w stylu barokowym. A to wszystko ze względu na pożar, który ogarnął wcześniej dużą część miasta, w tym i świątynię. Fasada kościoła została zmieniona w latach późniejszych, a dokładnie na początku XIX stulecia. Projekt przebudowy pochodził od Ch. P. Aignera i nosił cechy klasycyzmu. We wnętrzach znajduje się sklepienie krzyżowe, oparte na sześciu filarach. W głównym ołtarzu świątyni podziwiać możemy liczne obrazy, w tym prace Smuglewicza. W ołtarzach bocznych natomiast znajdują się XVIII- oraz XIX-wieczne obrazy autorstwa takich artystów, jak Hadziewicz, Muller, Hulewicz, Buchbinder. Po lewej stronie prezbiterium znajduje się natomiast epitafium księcia Piotra Zbaraskiego, pochodzące z 1586 roku. We wnętrzach kościoła możemy również znaleźć tablice pamiątkowe, które poświęcone są księżom, zasłużonym dla parafii, miasta oraz całego regionu. Obok kościoła znajduje się również dzwonnica pochodząca z 1746 roku. Towarzyszy jej także niewielka kapliczka. Warto również zwrócić uwagę na ciekawą bramę w ogrodzeniu świątyni. Pochodzi ona z tych samych lat, co dzwonnica. Na zespół kościoła parafialnego zalicza się także plebanię z końca XVIII stulecia oraz szkołę z kaplicą pochodzące z połowy XIX wieku. Całość objęta jest ochroną konserwatora. Historia kościoła jest bardzo długa i bogata. Związane z nim były liczne osobistości ważne dla miasta. Nic więc dziwnego, że parafia bardzo dba o to, by wszystkie najważniejsze informacje zbierać i przypominać kolejnym pokoleniom. Dlatego też w międzyczasie powstały liczne prace naukowe oraz wydano kilka książek poświęconych kościołowi Świętego Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2148