Rezerwat Przyrody "Liski"

Adres:

Międzyrzec Podlaski

Rezerwat przyrody „Liski” położony jest na południowy wschód od Międzyrzeca Podlaskiego, w lasach roztaczających się tutaj tuż za granicami miasta.

Dostać się do niego możemy korzystając z drogi wojewódzkiej nr 813 lub podróżując mniejszymi, lokalnymi drogami. Na wyprawę do rezerwatu można także wybrać się na rowerach. Zwiedzanie rezerwatu ułatwia piesza ścieżka dydaktyczna, którą wyznaczono po istniejących drogach leśnych. Zaczyna ona swój bieg przy dębie, będącym pomnikiem przyrody i prowadzi przez około 3 kilometry. Po drodze znajdziemy sześć przystanków z tablicami informacyjnymi, przy których możemy także zatrzymać się i odpocząć. Na zwiedzenie całego rezerwatu powinniśmy sobie zarezerwować przynajmniej godzinę. Na terenie rezerwatu chronione jest wiele gatunków roślin, rzadko spotykanych na co dzień. Rosną tutaj m. in. kruszczyk szerokolistny, podkolan biały, widłak jałowcowaty, lilia złotogłów czy orlik pospolity – wszystkie objęte ochroną całkowitą. Z roślin objętych ochroną częściową zobaczyć można np. konwalię majową, kruszynę pospolitą, bagno zwyczajne, turówkę leśną czy kalinę koralową. Rezerwat porastają także inne gatunki – jaskier kaszubski, turzyca pagórkowa, rutewka orlikolistna, żurawina błotna czy modrzewnica zwyczajna. Wśród tych wszystkich roślin wypatrzyć można także kilka gatunków małych ssaków, ptaków oraz płazów i gadów, które korzystają z dogodnych warunków, jakie daje im objęcie tego terenu ochroną. Jeśli szukamy miejsca w pobliżu Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie moglibyśmy się udać na spacer, a przy okazji interesują nas przyrodnicze ciekawostki, to rezerwat Liski wydaje się być miejscem stworzonym dla nas. Jest to miejsce niewątpliwie bardzo bogate pod względem występujących tutaj gatunków, a dodatkowo idealnie położone. Dużym plusem jest także ścieżka dydaktyczna, dzięki której możemy połączyć przyjemny spacer ze zdobyciem nowych, ciekawych informacji o przyrodzie naszego kraju.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2633