Użytek ekologiczny "Stawy"

Adres:

Międzyrzec Podlaski

Na terenie Międzyrzeca Podlaskiego znajduje się wiele miejsc, w których możemy odpocząć od ludzi i podziwiać dziką przyrodę. Jednym z nich jest użytek ekologiczny „Stawy”.

Znajduje się on w dolinie rzeki Krzny, która przepływa przez centrum tego miasta. Możemy tutaj łatwo dostać się z międzyrzeckiego dworca kolejowego, ale na spacer na „Stawy” wybrać się można także z centrum. Przekraczając jeden z mostów na Krznie, już po chwili znajdziemy się wśród bujnej zieleni, z dala od odgłosów miejskich ulic. Użytki ekologiczne to niezbyt jeszcze znane formy ochrony przyrody, które zyskują jednak popularność w ostatnich latach. Zazwyczaj wydziela się je, by chronić niewielkie obszary, podobnie jak w przypadku rezerwatów. Również i w tym przypadku jest podobnie, bo użytek ekologiczny „Stawy” zajmuje około 15 hektarów. To jednak wystarczyło, by sprawić, że ten kawałek doliny Krzny zyskał niepowtarzalny charakter. Miejsce idealnie nadaje się na spacery, także z najmłodszymi. Na terenie użytku wykonano tysiące pięknych zdjęć, z których wiele znajdziemy w internecie. Warto się jednak wybrać i samemu wykonać fotografie na pamiątkę. A jest tutaj co fotografować. Użytek ekologiczny „Stawy” chroni liczne gatunki roślin, m. in. storczyk krwisty, storczyk szerokolistny, groszek błotny, kruszyna pospolita czy porzeczka czarna. Można tu także zobaczyć zwierzęta pod ochroną, takie jak ropucha zielona czy ropucha szara. Oczywiście oprócz tego mieszkają tutaj liczne małe ssaki, a także znaczna grupa ptaków. Jeśli szukamy miejsca w Międzyrzecu Podlaskim, w którym chcemy odpocząć na łonie natury, to „Stawy” wydają się jedną z lepszych propozycji. Wpływa na to dogodne położenie tego użytku ekologicznego, a także bogactwo tutejszej flory i fauny. To miejsce idealne na romantyczne spacery, spędzenie wolnego czasu z dziećmi czy na uprawianie sportu. Każdy może spędzić tutaj czas tak, jak ma na to akurat ochotę.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1975