Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „OSTROWY”

Adres:

Mielec

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „OSTROWY”, zlokalizowana jest na terenie leśnictwa Ostrowy, leżącej w województwie podkarpackim niedaleko wsi Ostrowy Baranowskie.

Celem powstania tej trasy jest podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu oraz cele edukacyjne i wypoczynkowe dla lokalnej społeczności i odwiedzających gminę turystów. Trasa ścieżki rozpoczyna się przy Szkole Podstawowej w Ostrowach Baranowskich wsi leżącej nad rzeka Kanał, tam znajduje się pierwszy przestanek na trasie. Kolejny przystanek znajduje się przy zbiorniku przeciwpożarowym, który prócz swojej pierwotnej funkcji jest również siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, jest również miejscem wodopoju dla większych gatunków ssaków takich jak: sarny, jelenie, lisy itp. Następne przystanki to krajobraz buków i dębów. Natomiast dalszy przystanek znajduje się przy rezerwacie, "Jaźwiana Góra’’, którego powierzchnia liczy sobie ok 4 ha, zajmuje stanowisko głownie lasów bukowo-jodłowych z licznymi okazami mającymi ponad 100 lat. Sama nazwa rezerwatu pochodzi od żyjącego w tej formacji leśnej gatunku borsuków jaźwców, które jako miejsce stałego pobytu, lęgu itp. wybrały sobie najwyższe wzniesienie w okolicy. Rezerwat powstał w celu zachowania naturalnego drzewostanu formacji jodłowo-bukowej. Ostatni z przystanków na trasie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej "Ostrowy’’ znajduj się przy stanowiska rzadko w tych lasach spotykanego modrzewia, który jest jedną z nielicznych roślin iglastych, który gubi igły na okres zimowy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 814