Sala królewska w Mielcu

Adres:

ul. Tadeusza Kościuszki 10, Mielec

Telefon:

17 586 29 76

Szczycąca się bardzo cenną oraz unikatową w skali kraju kolekcją oryginalnych, barwnych obrazów autorstwa Konstantego Niemczykiewicza, przedstawiających wizerunki polskich władców według Jana Matejki.Obok historycznych książąt i królów malarz umieścił także Tadeusza Kościuszkę - bohatera Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz księcia Józefa Poniatowskiego - także narodowego bohatera walk o wolność i niepodległość Polski. Mielecki fryz uzupełniono trzema alegorycznymi obrazami pędzla Stanisława Dębickiego, z obrazem głównym zatytułowanym "Matka Boska Częstochowska z Dzieciątkiem adorowana przez lud" oraz bocznymi - "Hołdem trzech stanów oddawanym Matce Boskiej Częstochowskiej" oraz "Alegorią powstań narodowych". Fryz ozdobiono sztukaterią w stylu neogotyckim.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1465