Kapliczka św. Marcina

Wstęp:

Darmowy

Adres:

Przy skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej z Magnoliową

W Mogilanach przy skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej z Magnoliową odnajdziemy najstarszą mogilańskich kapliczek – figurę św. Marcina.

Została wzniesiona w 1868 r. Jej fundatorami byli miejscowi gospodarze: „Wojciech i Ewa Strzebońscy Marcin i Maryna oraz Antoni i Tekla Nenkowie. Kapliczkę wieńczy wizerunek Chrystusa na krzyżu, pod którym jest przedstawiona Matka Boska Różańcowa, a jeszcze niżej wyryty św. Marcin na koniu. Na jednej ze ścianek umieszczono napis, w którym fundatorzy proszą o modlitwę. Po prawej stronie cokołu jest św. Wojciech, przedstawiony z wiosłem. Na wierzchołku wiosła umieszczono krzyż lotaryński, który miał chronić przed morem i zarazą. Po przeciwnej stronie Ewa – przedstawiona pod rajskim drzewem, wokół pnia którego owinięty jest wąż. 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach

Opiekun:

Zuzanna Nowak

Autorzy:

Wiktoria Budek, Nikola Heród, Magdalena Niewiadoma

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3065