Kapliczka św. Stanisława

Wstęp:

Darmowy

Adres:

Pomiędzy wjazdem na wiadukt od strony Świątnik Górnych i zjazdem na „Zakopiankę" od strony Krakowa

Kapliczka znajduję się pomiędzy wjazdem na wiadukt od strony Świątnik Górnych i zjazdem na „Zakopiankę" od strony Krakowa.

Kapliczka ta jest poświęcona św. Stanisławowi – biskupowi i męczennikowi. Pochodzi z XIX wieku. Na jednej ze stron znajduje się następujący napis „Fundatorowie Wojciech i Ewa Strzebońscy proszą przechodzących o Zdrowaś Maryja R.P 1886". Napis jest bardzo zniszczony. Od strony południowej umieszczona jest figura Matki Najświętszej trzymającej dzieciątko w lewej ręce. Dzieciątko trzyma w jednej ręce kulę ziemską, a w drugiej różaniec, przechodzący przez dłoń Matki Bożej. Po lewej stronie (zachodniej) umieszczono płaskorzeźbę Ewy. Pod postacią znajduje się napis S. EWA. Na szczycie kapliczki znajduje się postać św. Stanisława, w stroju biskupim, z pastorałem w lewej ręce.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach

Opiekun:

Zuzanna Nowak

Autorzy:

Wiktoria Budek, Nikola Heród, Magdalena Niewiadoma

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2767