Las Bronaczowa

Wstęp:

Darmowy

Adres:

Pomiędzy miejscowościami Mogilany, Głogoczów, Radziszów

Las Bronaczowa (inaczej Las Radziszowski) zajmujący około 800 hektarów znajduje się w województwie małopolskim, powiecie krakowskim na styku granic Radziszowa, Mogilan i Głogoczowa. Ciągnie się równoleżnikowo pomiędzy popularną drogą „Zakopianką" na wschodzie, a rzeką Skawinką – na zachodzie. 

Las jest resztką potężnej niegdyś Puszczy Karpackiej. Jego nazwa nawiązuje do nieistniejącej już od średniowiecza wsi Brunaczowa, która w XV w. z nieznanych przyczyn opustoszała. Występują tam liczne jary oraz wąwozy, których dnem stale lub okresowo płyną strumienie. Jest idealnym miejscem na długie, rodzinne spacery, wyjście z psem, poranny jogging oraz jazdę na rowerze. W przeciwieństwie do Puszczy Niepołomickiej, do której jest porównywany, nie ma tam zbyt wielu ludzi. Dzięki temu naprawdę można tam odpocząć od codzienności. Znajdują się tam kilka szlaków turystycznych: zielony - „Generała Bema", niebieski - „Sułkowickich kowali", czarny - „Gwarków Sieprawia". Przy wejściu do lasu usytuowany jest duży parking przy którym stoją ławeczki i miejsce na grilla lub ognisko. 

Warto rozglądać się uważnie dookoła. Można spotkać tam wiele gatunków roślin, również żyjących pod ochroną np. lilię złotogłów, wawrzynka wilcze łyko, konwalię majową. Zobaczyć tam także można mnóstwo zwierząt w tym różnobarwne motyle, wyjątkowe okazy innych owadów, płazów, gadów i większych zwierząt. Spacerując ścieżką przebiegającą przez kompleks możemy napotkać sarny przebiegające nam przez drogę. Wiosną można usłyszeć kukułkę, albo dostrzec czarnego bociana czy wilgę. Późną jesienią jeśli się rozglądniemy to spotkamy kolorowego gila.

W pobliżu leśnego parkingu znaleźć można tak zwany głaz dla Iwony, która „prosi" o modlitwę. Obok na drzewie znajduje się wyrzeźbiony w drewnie Jezus. Dwa kilometry dalej, na szlaku niebieskim, stoi potężny krzyż na rozstajach. W północno-zachodniej części lasu w 1989 roku został powołany Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych rezerwat przyrody „Kozie Kąty", który obejmuje teren około 24 hektarów. Został założony w celu zachowania i ochrony mieszanego drzewostanu o charakterze naturalnym. Można zobaczyć tam piękne i niepowtarzalne okazy jodeł oraz buków. 
Las Bronaczowa jest niezwykłym, wartym odwiedzenia miejscem. Można tam odpocząć od męczącej codzienności i zaobserwować wiele nieznanych nam dotąd gatunków zwierząt oraz roślin. Jest to kompleks leśny, który według nas powinien być częściej odwiedzany zarówno przez mieszkańców gminy jak i turystów.

Odwiedziłeś oceń:
(10 głosów)

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach

Opiekun:

Zuzanna Nowak

Autorzy:

Marta Baran, Natalia Czernecka, Gabriela Gawor, Weronika Żądło

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 6001