Park w Mogilanach

Wstęp:

Darmowy

Adres:

Rynek 3, 32-031 Mogilany

W miejscowości Mogilany, w powiecie krakowskim znajduje się pięknie położony, historyczny park. Ze względu na piękną przyrodę, jest to wspaniałe miejsce na odpoczynek oraz spacery.

Odwiedzającym zapewnia piękne widoki: od strony północnej (przysłoniętą częściowo drzewami) panoramę Krakowa, od strony południowej punkt widokowy, z którego przy dobrych warunkach pogodowych możemy podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów i Tatr. Park był wykorzystywany jako sceneria filmów i spektakli teatru telewizji. Często stanowi tło dla sesji zdjęciowych nowożeńców. Organizowane są w nim różne wydarzenia np.: maraton zumby, Majówka lub Dzień Dziecka. W 2016 roku nasz park zwiedzali pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży.

Historia parku sięga XVI wieku, kiedy to Mogilany były własnością Wawrzyńca Spytka Jordana. Wojewoda i kasztelan krakowski w latach 1560-1567 wzniósł w Mogilanach renesansowy pałac otaczając go ogrodem. Budowla uległa zniszczeniu i została rozebrana w latach 1764-1769. Na jej miejscu w końcu XVIII w. wybudowano obecny dwór, który znajduje się w centralnej części parku. 

W parku znajdują się trzy ogrody :

Ogród Włoski jest najstarszą częścią parku. Szpalery bukszpanów dzielą ogród na cztery kwatery, krzyżujące się alejami z kulistym klombem w centrum. Pośrodku kwadratów rośnie świerk pospolity. Najładniejszą ozdobą tej części parku są bindaże grabowe po wschodniej i zachodniej stronie. Rosnące nad ścieżkami drzewa, tworzą rodzaj tunelu, splatając swoje gałęzie nad głowami spacerujących. Sadzone w XIX wieku graby, którymi zastąpiono starsze drzewa, mają dziś około 200 lat. Od strony południowej ogród zamyka balustrada. W tym miejscu możemy podziwiać wspaniałą panoramę Mogilan i gór m.in. Tatr.

Ogród Angielski, gdzie rosną potężne dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe i lipy drobnolistne oraz wyniosły, stary buk pospolity. W tej części znajduje się aleja wjazdowa, wzdłuż której rosną jesiony wyniosłe i stuletnie kasztanowce pospolite. Znajdziemy tu również niewielki, zarastający staw.

Ogród Leśny, położony w północno - zachodniej części parku, w którym są resztki pięknej alei modrzewiowej. Stanowi on również przedłużenie bindażu zachodniego. Spotykamy tu takie gatunki drzew jak : brzoza brodawkowa, klon zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz wyniosły okaz czeremchy amerykańskiej.

W parku możemy spotkać wiele rzadkich okazów dendrologicznych. Ciekawostką jest kasztan jadalny, którego owoce (po odpowiednim przyrządzeniu) mogą służyć jako przekąska lub dodatek do potraw i deserów. Na terenie parku rosną również drzewa będące pomnikami przyrody, wśród nich modrzew europejski (pierśnica 330cm) oraz dąb czerwony (pierśnica 390cm). Ciekawym i rzadkim okazem jest także buk pospolity, odmiana czerwonolistna. Spacerując po pięknych alejkach możemy podziwiać także wiele innych roślin, a także obserwować zwierzęta, między innymi wiewiórki i różne gatunki ptaków. Wizyta w mogilańskim parku jest niewątpliwie świetną okazją do wypoczynku w kontakcie z piękną i oryginalną przyrodą.

Odwiedziłeś oceń:
(8 głosów)

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach

Opiekun:

Zuzanna Nowak

Autorzy:

Natalia Barket, Gabriela Surówka, Julia Zelek

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 8029