Trasa rowerowa - szlakiem ciekawych miejsc w Mogilanach

Wstęp:

Darmowy

Adres:

Początek trasy - skrzyżowanie ul. Skawińskiej z drogą do Chorowic, ulicą Skawińską i Krakowską do Rynku, ul. Mogilańską do lasu Bronaczowa

Mogilany ze względu na swoją ciekawą historię, zabytki oraz piękne położenie i ciekawe ukształtowanie terenu są świetnym miejscem do wycieczek rowerowych. 

Naszą podróż zaczynamy na skrzyżowaniu ulic Skawińskiej z drogą wiodącą do Chorowic, gdzie możemy podziwiać piękna panoramę Krakowa oraz Pogórza Wielickiego. 

Ruszając dalej ulicą Skawińską mijamy osiedle Parkowe Wzgórze i dojeżdżamy do rezerwatu Cieszynianka. W Mogilanach znajduje się jeden z nielicznych na Pogórzu rezerwatów przyrody. Jest to rezerwat florystyczny „Cieszynianka", którego nazwa pochodzi od jednego z najstarszych i bardzo ciekawych, zakwitających wczesną wiosną kwiatów - cieszynianki wiosennej. Jest to jedna z najstarszych roślin kwiatowych i pochodzi prawdopodobnie z okresu trzeciorzędu. Na szczególną uwagę usługuje fakt, iż cieszynianka występuje tylko w kilku wyspowych stanowiskach w naszym kraju.
Po obejrzeniu rezerwatu ruszamy w górę ulicą Zakopiańską, dojeżdżając do Rynku. Po zaparkowaniu roweru możemy zwiedzić kościół św. Bartłomieja Apostoła, zbudowany w stylu barokowym na początku XVII w, później kilkakrotnie przebudowywany. Najstarszą częścią budowli jest nawa główna oraz boczna kaplica św. Mikołaja. Cennym zabytkiem jest ołtarz główny z przełomu XVII i XVIII w., który jest bogato zdobiony dekoracją z motywów roślinnych. Przedstawia on Jezusa na krzyżu na tle serca. Zaakcentowany motyw serca w tym ołtarzu mówi o związkach z kultem Cordis Jesu (Serca Jezusa). 
Gdy już obejrzymy kościół przechodzimy na drugą stronę rynku do parku.

Zespół dworski, obejmujący park i dwór jest jedną z głównych atrakcji Mogilan. Znajdziemy tam klasycystyczny dwór z XVIII (który zastąpił wcześniejszą, XVI – wieczną budowlę), aleję grabową z ok. 200 letnimi drzewami, tworzącą piękne bindaże – tunele z gałęzi nad głowami spacerujących oraz obsadzony bukszpanami symetryczny ogród w stylu włoskim. W parku rośnie kilka pięknych drzew – pomników przyrody. Warto przystanąć przy balustradzie od strony południowej, skąd rozciąga się piękny widok na Mogilany i okolice. W pogodne dni możemy podziwiać na horyzoncie panoramę Beskidów i Tatr. 
Z rynku, skręcającą kilkukrotnie ulicą Mogilańską, zjeżdżamy w dół. Przy pięknej pogodzie nadal możemy podziwiać panoramę gór na horyzoncie. Dojeżdżamy do granicy pięknego kompleksu leśnego, który jest świetnym miejscem do rowerowych wycieczek. Las Bronaczowa zajmuje 800 ha i jest wspaniałym miejscem na weekendowy odpoczynek. Koło leśnego parkingu możemy znaleźć głaz dla Iwony, która prosi o modlitwę. Jest tam wiele urozmaiconych ścieżek rowerowych.

Zapraszamy na przejazd tą trasą rowerową. Jest ona bardzo interesująca i pozwoli poznać nowe, ciekawe miejsca.

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach

Opiekun:

Zuzanna Nowak

Autorzy:

Amelia Barwińska, Maja Podkowińska, Maja Szlachetka, Martyna Szlachetka

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1991