Rezerwat Żebracze

Adres:

Dojście ze Szczawnika szlakiem na Wielką Bukową (znaki czerwone)

Rezerwat przyrody Żebracze znajduje się w województwie małopolskim w powiecie nowosądeckim w bogatej turystycznie Gminie Muszyna. Leży dokładnie w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Położony jest na terenie leśnictwa Szczawnik, zajmuje część stoku Kotelniczego Wierchu.

Dla rezerwatu charakterystyczny jest bukowo-jodłowy drzewostan. Najstarsze okazy sięgają wiekiem 150 lat, co jest zdecydowanie imponującym wynikiem. Już teraz przeważają buki. Jest to sygnał, że niedługo właśnie ten gatunek zdominuje tutejszy rezerwat. Tendencja wypierania jodły przez buka zaznacza się bowiem powszechnie w drzewostanach regla dolnego w całych Beskidach. Rezerwat jest wyjątkowo obszerny, liczy ponad 44 hektary. Został powołany Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 11 grudnia 1995 roku. Najściślejszej ochronie podlega buczyna karpacka o zróżnicowanym składzie gatunkowym. Wyróżniono cztery warianty tego zespołu: wariant typowy, wariant wietlicowo-narecznicowy z wietlicą samiczą i narecznicą krótkoostną, wariant trzcinnikowy z trzcinnikiem leśnym oraz wariant z niecierpkiem pospolitym. Charakterystyczne dla rezerwatu jest ukształtowanie terenu. Wiele okazów znajduje się na stromych skałach tuż nad rwącymi potokami. Dzięki temu podziwiać tu można przepiękne krajobrazy i niezapomniane widoki. To idealne miejsce aby odstresować się po ciężkich dniach, pospacerować i odpocząć. Można także wybrać się na wycieczkę rowerową. To dobrze znane przez turystów miejsce, ale chętnie przychodzą tu odetchnąć także okoliczni mieszkańcy. Warto zabrać ze sobą na spacer najbliższych i cieszyć się urokami tego terenu. W okolicy żyją także dzikie zwierzęta, które łatwo spotkać można na ścieżkach spacerowych. Warto pamiętać o odpowiednim zachowaniu wobec nich. Cisza i spokój królują w rezerwacie przyrody Żebracze.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1290