Cerkiew pw. św. Dymitra w Szczawniku

Adres:

Szczawnik

Niewątpliwie jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Gminy Muszyna jest starodawna Cerkiew pw. św. Dymitra w Szczawniku. Według historyków zbudowana została w 1841 roku na miejscu poprzedniej świątyni, która istniała tu od wielu pokoleń.

Obecnie stojąca budowla wpisana jest na listę obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, co zdecydowanie podnosi jej rangę i sprawia, że coraz więcej osób będąc w tym miejscu uznaje za ważne by ją odwiedzić. Obecnie dawna cerkiew pełni funkcję kościoła katolickiego parafii w Złockiem. Cały kościół jest drewniany, a jego architektura wyjątkowo interesująca i bogata. Jest cerkwią łemkowską typu północno-zachodniego. Nie odbiega ułożeniem od innych budowli tego typu i jest jednonawowa, trójdzielna. Składa się z trzech głównych części: babiniec (pod wieżą – część wejściowa), nawa i oddzielone od niej ikonostasem prezbiterium. Ciekawą informacją jest, że cerkiew zwrócona jest w stronę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Ma konstrukcje zrębową. Ściany podbite są gontami, a dach pokryty blachą. To typowe dla cerkwi budowanych w tym czasie w stylu łemkowskim. Izbicowa wieża wzniesiona została w konstrukcji słupowo-ramowej. Wieńczy ją baniasty hełm z pozorną latarnią. Zawartość świątyni to spuścizna z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Jest tu późnobarokowy ikonostas z archaicznymi carskimi wrotami. Ciekawostką są boczne ołtarze. Według historyków to najstarsza część budowli, gdyż pochodzą z połowy osiemnastego wieku. W obu znajdują się zabytkowe obrazy i figury będące podziwianymi przez wszystkich obiektami. Prawą, węższą cześć nawy, pokrywa polichromia z lat 1936-1937 przedstawiająca chrzest Rusi w 988 r. W głównym ołtarzu dość standardowym elementem jest figura Chrystusa na Krzyżu. Oprócz niej jest też wiele innych figur i obrazów, które zdobią to wyjątkowe wnętrze.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1438