Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Dubnem

Adres:

Dubne

O bujnej historii terenu Gminy Muszyna świadczyć mogą liczne zabytki znajdujące się na tym terenie. Jednym z nich jest Cerkiew Greckokatolicka w Dubnem. To wspaniały, drewniany kościół zbudowany w połowie siedemnastego wieku.

Wcześniej na tym miejscu stała stara świątynia, jednak została zniszczona w wyniku pożaru. Wcześniej na tych terenach mieszkali Łemkowie, a cerkiew była ich. Jednak po drugiej wojnie światowej, kiedy zostali stąd wysiedleni cerkiew zamieniła się w kościół rzymskokatolicki pod tym samym wezwaniem. W ramach programu ochrony podkowca małego w Polsce prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w 2011 roku został wyremontowany dach cerkwi. Cały budynek jest drewniany, a ściany pokryte są gontem. Dominuje styl zachodni-łemkowski o konstrukcji zrębowej. W kościele jest jedna nawa główna, trójdzielna o węższym prezbiterium. To typowy styl budy tamtych czasów, który do dziś można tu podziwiać. Dach pokryty jest blachą, a cerkiew, co dość nietypowe, nie posiada zakrystii. Są także trzy urocze wieżyczki, które na stałe wpisały się w okoliczny krajobraz i są jego niewątpliwą ozdobą. Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu rokokowo-klasycznym. Większość wyposażenia pochodzi z dziewiętnastego wieku. Najcenniejszym zabytkiem jest ikona "Ukrzyżowanie i Złożenie do grobu". Wnętrze zdobi również polichromia ornamentalno-figuralna z końca XIX w. To wyjątkowo kameralne i spokojne miejsce, które wart odwiedzić nie tylko ze względu na historię oraz architekturę, ale także z uwagi na piękną okolicę, która otacza świątynie. Przepiękne krajobrazy idealnie łączą się z architektonicznym dziełem jakim jest była cerkiew a obecny kościół rzymskokatolicki. Okoliczne widoki zachwycą oko nawet najbardziej wymagającego turysty. Niewątpliwie warto tu wstąpić będąc w okolicy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1294