Rezerwat Hajnik

Adres:

Dojście z Muszyny przez Malnik szlakiem do Muszynki - znaki żółte, z Powroźnika szlakiem do Leluchowa i z Leluchowa szlakiem do Powroźnika - znaki niebieskie

Jednym z dobrze znanych rezerwatów przyrody na terenie województwa małopolskiego w Gminie Muszyna jest rezerwat przyrody „Hajnik”.

To bardzo obszerny rezerwat, ponieważ jego teren to aż 16, 63 hektara. Jego powstanie datuje się na rok 1947. Znajduje się na południowo-wschodnich stokach szczytu Dubne w Górach Leluchowskich. Chronione są tu jodłowe fragmenty puszczy karpackiej. Rezerwat znajduje się przy zbiegu dwóch potoków. Potoki przepływają trudnymi trasami, często zatarasowanymi przez powalone drzewa sprzed wielu lat. Na tym terenie najbardziej cenny jest drzewostan jodłowy. Niektóre jodły mają tu od 130 do 180 lat a ich wysokość sięga nawet czterdziestu metrów. Grubość niektórych okazów to około metr. Zespół jedlin Galio-Abietetum zajmuje mniejszą część rezerwatu. Dominującym zespołem jest buczyna karpacka Dentario glandulosae-Fagetum, z mieszanym drzewostanem jodłowo-bukowym z przewagą buka w niższej warstwie. Charakterystyczne jest tutaj także runo leśnie. Nadzwyczaj gęste, mocno zróżnicowane pod względem gatunkowym a także wyjątkowo wysokie. W jego skład wchodzą typowe dla takich lasów rośliny, niezliczone gatunki są pod ochroną. W rezerwacje żyją także dzikie zwierzęta, które spotkać można spacerując okolicznymi ścieżkami. Wyjątkowo świeże i lecznicze powietrze sprawia, że przybywają tu także kuracjusze. Najczęściej osoby z chorobami układu oddechowego. Spacer po rezerwacie to wspaniały pomysł na weekend z rodzina lub przyjaciółmi. Z dala od zgiełku ulicznego i miastowych spalin można odpocząć i zregenerować siły. Dlatego też rezerwat przyrody Hajnik jest chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców ale i turystów. Atutem są także piękne widoki i niesamowite krajobrazy, które zachwycą oko nawet najbardziej wymagających. Warto więc wybrać się w te okolice zwłaszcza kiedy upalna pogoda nie pozwala wytrzymać w mieście.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1150