Kościół św. Józefa w Muszynie

Adres:

ul. Kościelna, Muszyna

W Muszynie oprócz licznych zabytkowych budowli oraz muzeów znajdują się także przepiękne świątynie. Warty uwagi jest zdecydowanie kościół pod wezwaniem świętego Józefa. Dawniej był to kościół Najświętszej Marii Panny.

Parafia istnieje od początków czternastego wieku, a wiec jej historia jest wyjątkowo bogata. Początkowo kościół był w całości drewniany i ulokowany przy ulicy Piłsudzkiego. Kościół świętego Józefa powstał w połowie siedemnastego wieku, a w połowie osiemnastego został konsekrowany. Na przestrzeni wieków był naprawiany i przeprowadzana była renowacja. Całość utrzymana jest w stylu barokowym z cegły i kamienia. W całości jest otynkowany. Są przypuszczenia, że kiedyś pełnił funkcje obronne jednak nie ma na to żadnego potwierdzenia w dokumentach. Kościół słynie przede wszystkim ze wspaniałego wyposażenia i zabytkowych eksponatów jakie są jego częścią. Przede wszystkim jest to klasycystyczny ołtarz w którym umieszczona jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wykonał ją Jakub z Nowego Sącza w 1440 roku. Godny obejrzenia jest barokowy obraz Św. Józefa, a przede wszystkim renesansowe Tabernakulum będące miniaturą świątyni z płaskorzeźbą "Zwiastowanie" z 1600 r. Niezwykłe zabytki stanowią także obrazy w nawach bocznych, pochodzące z szesnastego i siedemnastego wieku. To okazy, których nie można ominąć spojrzeniem będąc w tym miejscu. Niezwykle cenna jest również barokowa chrzcielnica z obrazem chrztu w Jordanie (XVHI w.), ambona z początku XVIII wieku, bogato zdobiona liśćmi akantu i posążkami świętych. Na ścianach kościoła znajdują się także portrety biskupów związanych z tym regionem na przestrzeni wieków. Między innymi: Biskupa A. Trzebickiego oraz Biskupa A. Załuskiego- obydwa zapewne z XVIII wieku. Cała świątynia otoczona jest murem w którym znajduje się kilka malowniczych kapliczek. Z pewnością oddają jeszcze większego uroku temu miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1268