Rynek w Muszynie

Adres:

Rynek, Muszyna

Muszyna to ciekawa miejscowość turystyczna, zarówno latem jak i zimą jest tutaj co robić, dlatego turystów nie brakuje. Znajduje się w województwie małopolskim i położona jest niedaleko Krynicy i Nowego Sącza.

Turyści chętnie tu przybywają z uwagi na dogodną lokalizację, oraz wiele wspaniałych atrakcji turystycznych. W Gminie Muszyna wiele jest zabytków. Są to często stare doby, kamienice, kościoły, jest nawet zamek z czternastego wieku oraz kapliczki. Jednym z chętniej odwiedzanych miejsc jest także rynek w Muszynie. Charakteryzuje go układ urbanistyczny pochodzący z czasów lokacji. Zbudowany na bazie kwadratu, tworzy wyjątkowe miejsce spacerowe, oraz uroczy widok będący chlubą miasta. Wokół kwadratowego placu prostopadle rozchodzą się niewielkie uliczki prowadzące do centrum miasta. Styl oraz zabudowa rynku pochodzi z dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Przy ulicach stoją malownicze kamieniczki, oraz domy, niektóre będące także zabytkami. Dzięki nim miejsce jest jeszcze bardziej urokliwe i przyjemne zarówno dla turystów jak i dla miejscowych mieszkańców Muszyny. Co ciekawe, dawniej podczas odbywających się tutaj prac archeologicznych odnaleziono piwnice, pochodzące prawdopodobnie jeszcze z czasów średniowiecza, czyli na tych terenach „Państwa Muszyńskiego”. Piwnice znajdowały się pod kamienicami, a archeolodzy dowiedli, że ówcześnie było to miejsce na przechowywanie węgierskich trunków, między innymi win. W centrum rynku znajdują się także dwie charakterystyczne kapliczki. Jedna to kapliczka świętego Floriana, której zadaniem było pilnowanie i ochrona miasta przed pożarami. Druga, to kapliczka świętego Jana Nepomucena i z nią także wiąże się ciekawa historia a nawet legenda. Święty Jan chronić miał miasto przed powodziami. Obydwie kapliczki wybudowane zostały na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1468