Zajazd w Muszynie

Adres:

ul. Krzywa 1, Muszyna

Telefon:

18 534 91 61

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zajazd: budynek będący obecnie siedzibą muzeum regionalnego jest rekonstrukcją zabytkowego XVIII-wiecznego zajazdu, który był częścią podzamkowego zespołu dworskiego. W budynku mieści się także centrum informacji turystycznej. W sali konferencyjnej organizowane są wystawy, koncerty oraz prelekcje.

Muzeum Regionalne PTTK w Muszynie to miejsce o bardzo bogatej historii. Początek swoje działalności datuje już na rok 1958 kiedy tu po raz pierwszy wystawiono tu pierwsze eksponaty. Początkowo nosiło inną nazwę „Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdrój”. W pracę nad renowacją i odnową pierwszego budynku muzeum zaangażowała się młodzież z okolicznego gimnazjum, oraz harcerze. W uroczystości otwarcia wzięli udział m. in. Prezes Okręgowej Komisji Opieki nad Zabytkami w Krakowie Adam Jagielski, Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Muszynie Antoni Przybylski, wybitny krajoznawca Adam Czarnowski z Warszawy, Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Krynicy-Zdroju dr Julian Zawadowski. NA otwarcie muzeum przygotowano wystawę pod tytułem „Piękno Muszyny-Zdroju” Eksponatów było nie wiele, jednak były to piękne zdjęcia i obrazy, które do dziś są częścią tego miejsca. Na przestrzeni lat zmieniało się kierownictwo muzeum, a wraz z tym sposób zarządzania tym miejscem. Z czasem zaczęto sprowadzać inne eksponaty, jak na przykład regionalną odzież, ozdoby i inne pamiątkowe dzieła. Pod koniec dwudziestego wieku dokonano renowacji budynku i zakupu kolejnych eksponatów. Dziś budynek będący siedziba muzeum jest rekonstrukcją dawnego budynku zajazdu. To wyjątkowo klimatyczne miejsce gdzie na przestrzeni całego roku obywają się liczne wystawy i wydarzenia kulturalne cieszące się popularnością wśród turystów oraz miejscowych. Zachowane są eksponaty z początków działalności muzeum, a także ciągle uzupełniane są o nowe, równie wartościowe. Muzeum Regionalne jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, dlatego nie brakuje klientów. Będąc w okolicy Muszyny nie wolno go ominąć. W zrekonstruowanym Zajeździe stworzona została nowa, nowoczesna ekspozycja poświęcona Historii „Państwa Muszyńskiego” Jest także sala przedsionkowa pełniąca funkcję informacji turystycznej, gdzie dowiedzieć się można o okolicznych zabytkach i miejscach wartych odwiedzenia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 698