Niebieska trasa rowerowa: Nałęczów - Gutanów

Adres:

Nałęczów

Ośmiokilometrowa niebieska trasa rowerowa Nałęczów – Gutanów jest łatwym szlakiem dla osób chcących bez większego wysiłku zwiedzić okolice uzdrowiska.

Łączy zielony szlak nazywany Południową Pętlą po gminie Garbów oraz czerwony szlak wiodący z Kazimierza Dolnego do Lublina – nieco bardziej wymagającą drogę dla zapalonych rowerzystów. Osoby, które nie przyjechały do Nałęczowa z własnymi dwoma kółkami znajdą na miejscu wypożyczalnie rowerowe, które chętnie udostępniają pojazdy zainteresowanym. Można nimi objechać niewielką uzdrowiskową miejscowość, podziwiając perły architektury willowej utrzymane w stylu secesyjnym lub zakopiańskim, odwiedzić park zdrojowy i miejsca szczególnie lubiane przez przyjeżdżających tutaj pisarzy: Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego, a także odpocząć nad filiżanką kawy lub czekolady w lubianej przez kuracjuszy Kawiarni Pałacowej mieszczącej się w Pałacu Małachowskich. Z Nałęczowa do Gutanowa droga prowadzi przez Czesławice, oddalone o cztery kilometry od uzdrowiska, gdzie można odwiedzić zespół pałacowy z 1750 roku według projektu Leonarda Marconiego, przebudowany w 1886 roku. Znajduje się tutaj także XIX-wieczna wozownia i garaże dworskie, a całość zespołu otacza piękny park zaprojektowany przez Walerego Kronenberga. Docierając do Gutanowa mamy okazję obejrzeć z kolei dawną siedzibę rodziny Grabowskich – willę z początku XX wieku oraz kopię figury świętej Anny z XVIII wieku, której oryginał został przeniesiony już w czasach nam współczesnych do Muzeum Nadwiślańskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1260