Trasa BTR1: Nałęczów

Adres:

Nałęczów

Bankowe Towarzystwo Rowerowe to powstała w Nałęczowie organizacja skupiająca miłośników aktywnego wypoczynku, która skupia osoby chcące propagować rower jako idealny środek do poznawania uroków Lubelszczyzny.

Jedną z tras wyznaczonych przez Bankowe Towarzystwo Rowerowe dojedziemy z Nałęczowa, przez Wąwolnicę, Niezabitów i Wojciechów, pokonując w sumie 28, 13 kilometrów. Trasa jest nieoznakowana, dlatego może być nieco trudniejsza dla początkujących rowerzystów, wysiłek wynagrodzą im jednak urokliwe pejzaże Lubelszczyzny, które można oglądać po drodze. Z Nałęczowa do Wąwolnicy dojedziemy doliną rzeki Bystra, gdzie znajduje się m. in. zabytkowy Młyn Hipolit, w którym obecnie prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne. Sama Wąwolnica to kameralna wioska, jedna z najstarszych historycznie osad na tym terenie, słynna przede wszystkim z sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej, przyciągającej tu licznych pielgrzymów. Lipowa figurka pochodzi prawdopodobnie z XV wieku i zaliczana jest do cyklu tzw. Pięknych Madonn wzorowanych na wizerunku Matki Boskiej z Vimperka. Szlak rowerowy BTR prowadzi dalej przez niewielką wioskę Niezabitów, do Wojciechowa słynącego z rokrocznie organizowanych tutaj Warsztatów i Targów Sztuki Kowalskiej. Jednym z jej ciekawszych zabytków jest wieża ariańska z XVI wieku, należąca do w XVI wieku rodziny Orzechowskich wyznających ten odłam protestanckiej religii. Obecnie mieści się w niej m. in. Gminny Ośrodek Kultury oraz Muzeum Kowalstwa. Przy okazji pobytu w Wojciechowie można obejrzeć także drewniany kościół św. Teodora z XVIII wieku i zabytkową dzwonnicę drewnianą. Powrotna trasa do Nałęczowa pozwoli natomiast na spokojne podziwianie widoków krainy lessowych wąwozów, jak nazywana jest ta część Lubelszczyzny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1243