Trasa BTR2: MTB mini - Nałęczów

Adres:

Nałęczów

Kolejna trasa zaproponowana przez Bankowe Towarzystwo Rowerowe propagujące w Nałęczowie tę formę rekreacji to liczący ponad 31 kilometrów szlak wiodący z Nałęczowa przez Wąwolnicę, Bartłomiejowice, Rąblów i Łubki.

Jego część prowadzi przez malowniczą dolinę rzeki Bystra, która w okresie podnoszenia poziomu wody może zmusić rowerzystów do przejechania korytem rzeki lub przeprowadzenia pojazdów stromym zboczem. W większości prowadzi jednak przez urokliwe krajobrazy Lubelszczyzny, uatrakcyjnione przez lessowe wąwozy i występujący licznie na tym terenie wapień odkrytych skał. Pierwszy przystanek trasy w Wąwolnicy pozwoli chętnym na odwiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Kobelskiej, której kult sięga prawdopodobnie końca XII wieku, kościoła parafialnego z 1914 roku oraz zabytkowej kaplicy gotyckiej pochodzącej z XIV wieku. Kolejna miejscowość na trasie – Bartłomiejowice – nie jest znana z zabytków, ale prowadząca do niej trasa pozwala na podziwianie widoków Lubelszczyzny. Ciekawszym historycznie miejscem na trasie jest wieś Rąblów, która w okresie I i II wojny światowej była miejscem bitewnym. Walkę z hitlerowcami stoczoną tutaj w maju 1944 roku upamiętnia ustawiony na Rąblowskiej polanie pomnik. Wracamy do Nałęczowa mijając znów Wąwolnicę oraz Łubki – wieś odnotowaną pierwszy raz w dokumentach w 1348 roku jeszcze pod nazwą Lubkowicze, będącą przez lata własnością szlachecką. Po powrocie do Nałęczowa warto zregenerować siły w parku zdrojowym uzdrowiska, gdzie w Pałacu Małachowskich w Kawiarni Pałacowej dostaniemy znakomitą kawę lub czekoladę na gorąco.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 985