Trasa czarny łącznik: Nałęczów - Bronice

Adres:

Nałęczów

Niedługa, niespełna 10-kilometrowa trasa tzw. czarnego łącznika prowadzi uliczkami Nałęczowa, gdzie można podziwiać urokliwą architekturę willową tego miasteczka, do Bronic i Markuszowa związanych z poetą Janem Pockiem.

Trasę rozpoczynamy w Nałęczowie na ulicy Poniatowskiego, jadąc dalej ulicami Pałuby, Głębocznica, Morzycką, Nowickiego, Kolejową, Spółdzielczą, Lasockiego, wąwozem na ulicy Chmielewskiego, Sołdka, Kombatantów i ulicą Kamieniak, gdzie znajduje się atrakcja zwłaszcza dla dzieci: mini ZOO. Hodowane tutaj ptaki domowe i egzotyczne, strusie, emu i zwierzęta futerkowe: lisy polarne, fretki i króliki budzą zachwyt wśród odwiedzających je dzieci. Wyjeżdżając z Nałęczowa będziemy mijać niewielkie wsie lubelskie: Chruszczów – Kolonię, Drzewce-Kolonię oraz Drzewce dojeżdżając na szlak oznakowany kolorem żółtym. Związany jest on z Janem Pockiem, zmarłym w 1971 roku poecie ludowym i działaczu społecznym związanym z tymi okolicami. Urodzony i pochowany w Markuszowie Pocek, swoje życie związał z Lubelszczyzną, a jego wiersze, odległe od współczesnego mu socrealizmu zostały w pełni docenione dopiero pod koniec życia poety. Dziś Stowarzyszenie Twórców Ludowych organizuje co roku konkurs literacki imienia Jana Pocka. Jazda trasą rowerową wyznaczoną w bliskich mu miejscach pozwala na docenienie uroku wierszy, w których opisywał poetycko rzeczywistość, a także poznanie historii tego regionu. Wyjątkowo pięknie ukształtowany teren, na którym leżą Bronice i Markuszów może dać pełną satysfakcję w trakcie przejazdu tej trasy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 971