Czerwona trasa rowerowa: Lublin - Nałęczów - Kazimierz Dolny

Adres:

Nałęczów

Oznaczona jako czerwony szlak rowerowy trasa Lublin – Nałęczów – Kazimierz Dolny liczy w sumie około 62 kilometrów i pozwala na odwiedzenie najpiękniejszych miejsc w tych trzech miastach i miasteczkach.

Można ją podzielić na kawałki, ponieważ każda z miejscowości warta jest dłuższego przystanku i dla mało wprawnych rowerzystów może być nieco męcząca. Możemy dzięki niej przejechać znaczącą część Kazimierskiego Parku Krajobrazowego obejmującego fragment Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej, części Równiny Radomskiej i przełomu Środkowej Wisły. Specyfiką tego terenu są przede wszystkim wąwozy lessowe i odsłonięte białe, wapienne skały. W samym Lublinie warto zwrócić uwagę na Muzeum Wsi Lubelskiej, jedno z ulubionych miejsc w plenerze dla mieszkańców tych terenów. Znajdują się tutaj odtworzone chaty wiejskie i wnętrza typowe dla mieszczaństwa XIX wieku, piękny otaczający skansen park i żywe zwierzęta będące atrakcję dla dzieci. Odwiedzając Nałęczów koniecznie zobaczmy urokliwy park zdrojowy, gdzie znajdują m. in. Pałac Małachowskich z Muzeum Bolesława Prusa i mieści się większość budynków sanatoryjnych tego uzdrowiska, drewnianą Chatę Stefana Żeromskiego, gdzie pisarz stworzył swoją letnią pracownię oraz piękne wille z końca XIX i początku XX wieku stanowiące charakterystyczną, niewysoką zabudowę Nałęczowa. Atrakcji nie brakuje też w Kazimierzu Dolnym, jednym z najładniej położonych miast polskich, w całości zaliczane do zabytków architektonicznych wysokiej klasy. Warto tutaj wspiąć się do ruin gotycko-renesansowego zamku na wzgórzu, aby zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę Wisły i odpocząć na rynku, który zachował dawny, renesansowy układ miejski.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2177