Trasa rowerowa: Jastrzębski Szlak

Adres:

Nałęczów

Nałęczów to nie tylko urokliwy park zdrojowy, zabytkowe wille, zabiegi sanatoryjne i pamiątki związane z przyjeżdżającymi tutaj pisarzami: Bolesławem Prusem i Stefanem Żeromskim, ale też atrakcyjne trasy rowerowe dla osób preferujących bardziej aktywny wypoczynek.

Jedną z nich jest 20-kilometrowa trasa Jastrzębi Szlak, prowadząca m. in. do miejscowości Wąwolnica oraz w dolinie rzeki Bystra. Trasa ma średnią trudność, można przejechać także tylko jej część wybierając drogi asfaltowe, bezdroża lub drogi gruntowe. Osoby nie posiadające własnych rowerów mogą je wypożyczyć bez problemu w jednej z trzech funkcjonujących w Nałęczowie wypożyczalni. Początek trasy poprowadzi ich bocznymi uliczkami miejscowości, po czym dojeżdżamy do doliny rzeki Bystra, gdzie znajduje się najtrudniejsza część – wąska ścieżka tuż przy rzece, która w sezonie przybrania zmusza do jechania korytem rzeki lub przeprowadzenia pojazdu po stromym zboczu. Dojazd do miejscowości Wąwolnica – kolejnego fragmentu trasy – prowadzi przez malownicze tereny Lubelszczyzny. W Wąwolnicy warto natomiast zatrzymać się na odwiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej i krótki odpoczynek w tej wsi, efektownie położonej na skraju Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, zupełnie innej jednak w charakterze niż popularniejszy Kazimierz Dolny. Jadąc drogą powrotną do Nałęczowa, możemy podziwiać widoki na pola, zagajniki i lasy Wyżyny Lubelskiej, a w samym uzdrowisku obejrzeć jeszcze efektowny wąwóz lessowy, charakterystyczny element tutejszego krajobrazu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1753