Kościół Ewangelicko – Augsburski św. Krzyża w Nidzicy

Adres:

Zamkowa 3, 13-100 Nidzica

Kościół św. Krzyża w Nidzicy budowany był w latach 1858 – 1890. Świątynia ta powstała z inicjatywy rzymskich katolików. Kościół ten reprezentuje neogotycki styl architektoniczny. Wybudowany na planie prostokąta, z wieżą w kształcie ostrosłupa i dachem dwuspadowym od roku 1948 służy już protestantom. We wnętrzu kościoła dziś znajdziemy między innymi: tryptyk z 1646 roku, obrazy ołtarzowe ( najstarsze z nich pochodzą z XV wieku ) czy barokowe figury ewangelistów. Ważną informacją i ciekawostką historyczną jest decyzja władz po II wojnie światowej. Po zakończeniu wojny na tereny Nidzicy zaczęła napływać ludność wyznania rzymsko-katolickiego. W ten sposób proporcje między katolikami i luteranami na tamtym terenie drastycznie się zachwiały. W tamtym czasie luteran było mniej, a w ich rękach znajdowała się świątynia bardziej pojemna. Z kolei znacznie więcej rzymskich katolików, w stosunku do liczby luteran, zajmowało mniejszy kościół. Wówczas władzę wydały decyzję o zamianie kościołów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 653