Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha w Nidzicy

Adres:

Młynarska 12, 13-100 Nidzica

Budowa tego kościoła w Nidzicy rozpoczęła się jeszcze w XIV wieku. Na przestrzeni wieków Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha w Nidzicy ulegał różnego rodzaju zniszczeniom. Za każdym razem był odbudowywany, przebudowywany i remontowany. Powyższe sytuacje stwarzały okazję do zmian w wystroju zarówno zewnętrznym jak i wewnętrznym świątyni. Zmieniały się też elementy świadczące o przynależności do stylu architektonicznego. Gotyk zastąpiony został przez styl neorenesansowy a ten znowu przez styl arkadowy. Poprzez wspomniane wyżej zawirowania historyczne z wnętrza kościoła zachowało się mało elementów z czasów dawnych. Dzisiaj w środku kościoła podziwiać można między innymi obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, który znajduje się w ołtarzu głównym, oraz figurę św. Wojciecha. Świątynia ta służyła luteranom przez ponad 400 lat. Od roku 1525 do 1945.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1171