Ławeczka hrabiny Marii Resseguier

Adres:

Nisko

W pewnym okresie w polskich i nie tylko polskich miastach modne stało się ustawianie upamiętniających ławeczek osobom zasłużonym dla miasta.

Jedna z takich ławek znajduje się w Nisku. Przedstawia ona postać hrabiny Marii Resseguier. Jest to niezwykła postać bardzo zasłużona dla tego miejsca i wreszcie w ramach projektu rewitalizacji miasta doczekała się ona swojej przestrzeni publicznej. Hrabina podczas gdy była z mężem właścicielem miasta, czyli w latach 1868-1912 przyczyniła się do powstania pierwszego kościoła jak i innych miejsc sakralnych. Ławeczka została wykonana przez Zbigniew Strzyżyński, czyli tego samego co wraz z ojcem wykonał ławeczkę Bolesława Prusa. Ławeczka przedstawia postać hrabiny w realnych rozmiarach. Siedzi ona sobie spokojnie ubrana w swoje codzienne ubranie. Postać ma na głowie piękny kapelusz i ubrana jest w suknię. Cały posąg wylany jest z brązu. Jest to niezwykłe miejsce w którym można przenieść się wyobraźnią w dawne czasy. Spokojnie można usiąść na ławce obok hrabiny co jest dużym przeżyciem dla każdego, zarówno dla mieszkańców jak i osób zwiedzających to miejsce. Podczas spaceru po mieście nie można ominąć tej ławki, ponieważ jest to pamiątka, bardzo ważna pamiątka dla tego miejsca osoby bardzo zasłużonej. Zarówno pomysł jak i wykonanie ławeczki jest bardzo ciekawe i bardzo ważne. Nie jest to posąg postawiony na środku miasta tylko miejsce w którym można podziwiać i jednocześnie odpocząć. Hrabina była piękną kobietą i w ten sam sposób, wyjątkowo piękny, oddany, pokazany jest jej wizerunek. Patrząc na nią nie widzi się różnicy między zwykłym człowiekiem a osobą pochodzenia hrabskiego. Zarówno ona jak i jej mąż bardzo przyczynili się do rozwoju miasta, które istnieje i jest miejscem wartym odwiedzenia do dziś. Jest to jedno z głównych miejsc zbiórek różnego rodzaju wycieczek.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1196