Plac mjr. Jana Gryczmana

Adres:

Nowa Dęba

Plac mjr. Jana Gryczmana w gminie Nowa Dęba to miejsce godne odwiedzenia przez turystów z różnych krajów, dlatego ludzie bardzo chętnie tutaj przyjeżdżają.

Plac ten jest nazywany plantami, choć oficjalną nazwą jest Plac Wyzwolenia. Zlokalizowany jest on w centralnym punkcie miasta, więc bardzo łatwo jest do niego trafić, z czym turyści nie mają zazwyczaj większych problemów. Jest to miejsce, które uchodzi za skwer, a znajdują się tam liczne alejki, ławeczki, dlatego można tam swobodnie wypocząć, czy też spotkać się ze znajomymi. Miejsce to jest odwiedzane zarówno przez osoby młode, jak i te nieco starsze. Chętnie na takie wyprawy decydują się zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści z całej Polski, gdyż przyjemnie można tam spędzić swój wolny czas zwłaszcza w porze letniej. Kilka lat temu plac został osławiony imieniem majora Jana Gryczmana. Był on bohaterem wojennym w czasie II wojny światowej i walczył pod Westerplatte, dlatego też był tak ważną postacią dla tej gminy, dzięki czemu postanowiono nadać jego imię temu miejscu. Można tam też dowiedzieć się czegoś więcej o majorze, a jego historia jest naprawdę ciekawa i okoliczni mieszkańcy doskonale ją znają, chętnie dzieląc się wiedzą z turystami, których w gminie Nowa Dęba nie brakuje. Major mieszkał w tym mieście, dlatego też jest on tak bardzo ceniony aż do dnia dzisiejszego. Mieszkał on w bloku znajdującym się właśnie przy plantach, dlatego to miejsce nazwano jego imieniem, ponieważ kojarzy się ludziom właśnie z jego osobą i dokonaniami. Odznaczony został on nawet orderem Virtuti Militari. Na skwerze znajduje się nawet tablica informacyjna, na której znaleźć można krótki życiorys majora i bardzo dokładnie go sobie przeczytać, aby zdać sobie sprawę z tego jak wielkim był on żołnierzem, ale przede wszystkim człowiekiem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1002