Żółty szlak turystyczny na Turbacz

Adres:

Nowy Targ

Szlak ten podobnie jak szlak zielony na Turbacz rozpoczyna się w Nowym Targu w dzielnicy Kowaniec.

Jest to najłatwiejszy szlak jakim możemy dojść na Turbacz, jednak w przeciwieństwie do szlaku zielonego, wędrówka zajmie nam trochę więcej czasu. Będzie to od około pół godziny, do godziny czasu dłużej. Jeśli komuś nie zależy na czasie, a na komforcie wędrówki, to powinien wybrać właśnie szlak żółty. Ruszając z dzielnicy Kowaniec musimy kierować się na Bukowinę Miejską. Jest to szczyt znajdujący się w Gorcach na wysokości 1143 metrów n. p.m. Ocenia się, że jest to najwyższy szczyt znajdujący się w granicach Nowego Targu. Nie jest to daleko od miasta, dlatego warto wybrać się tutaj choćby po to, aby podziwiać te piękne miejsce. Jeśli już tu dojdziemy, to warto jednak włożyć trochę więcej wysiłku w naszą wędrówkę i dotrzeć na Turbacz. Z Bukowiny Miejskiej musimy kierować się na polanę, która zwie się Wisielakówka. Zlokalizowana jest ona wyżej niż Bukowina Miejska ponieważ znajduje się na wysokości 1180 metrów n. p.m. Z ciekawostek warto wiedzieć, że na polanie Wiesielakówka znajdowało się kiedyś schronisko. Było to w pierwszej połowie XX wieku. Niestety spłonęło ono w pożarze i nikt nie podjął się jego odbudowy. Z polany Wiesielakówka trzymając się dalej szlaku żółtego docieramy do schroniska na Turbaczu. Warto to miejsce odwiedzić, ale również warto udać się na sam szczyt Turbacz, który znajduje się niedaleko schroniska. Wystarczy poświęcić około 10 minut drogi, aby się tam dostać. Szczyt Turbacz znajduje się na wysokości 1310 metrów n. p.m. Będąc w Nowym Targu możemy wybrać różne szlaki na Turbacz. Jeśli jednak nie należymy do osób, które są przyzwyczajone do pieszych wycieczek górskich, to najlepszym wyborem będzie właśnie żółty szlak turystyczny, który jest szlakiem stosunkowo łagodnym i komfortowym. Ci którym zależy jednak na czasie, a nie na wygodzie wędrówki, powinni zdecydować się na konkurencyjny szlak oznaczony kolorem zielonym. Na pewno dotrą na Turbacz znacznie szybciej, jednak będzie to trudniejsza droga.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2297