Dom pamięci im. ks. prof. Tischnera w Łopusznej

Adres:

ul. Gorczańska 7, 34-432 Łopuszna

Telefon:

18 265 39 69

Łopuszna to jedno z bardziej wyjątkowych miejsc na Podhalu.

Oprócz wspaniałego i wartego zobaczenia dworu, znajduje się tutaj również dom pamięci, poświęcony ks. prof. Tischnerowi. Możemy tutaj podziwiać przepiękną chałupę góralską, która nazywana jest „Tischnerówką”. Projektantem tego niezwykłego miejsca jest inżynier Tadeusz Jędrysko, pochodzący z Nowego Targu. Miejsce to jest skupiskiem pamiątek z życia ks. prof. Tischnera. Wiele osób mówi, że ks. Tischner był największym i najlepszym ambasadorem wszystkiego co góralskie. Był on przez wiele lat kapelanem Związku Podhalan. Tischner był postacią wyjątkową dla górali, szczególnie dla mieszkańców Łopusznej i okolicznych miejscowości. To dzięki niemu wieś Łopuszna jest dziś znana praktycznie w całej Polsce. W utworzonym na cześć tej niezwykłej postaci domu pamięci, możemy dziś odnaleźć takie przedmioty jak książki, rękopisy, fotografie z życia ks. prof. Tischnera. Otwarcie tego niezwykłego miejsca odbyło się w końcówce czerwca 2004 roku. W roku 2005 „Tischnerówka” została zmodernizowana i dodano ciekawą wystawę multimedialną, która również przedstawia ks. prof. Tischnera. Jest to ogromny zbiór multimediów takich jak audycje radiowe i audycje telewizyjne. Trzeba przyznać, że „Tischnerówka” jest bardzo ciekawym miejscem, które warto zobaczyć. Również osoby, które dotychczas nie słyszały o ks. prof. Tischnerze na pewno z zaciekawieniem będą przeglądać tutejszą wystawę jemu poświęconą. Trzeba również zaznaczyć, że pomimo tego, że jest to świetnie zorganizowane i przygotowane miejsce dla zwiedzających, to wejście na wystawę nie jest wcale kosztowne. Raczej każdy, kto wybiera się na urlop w ten rejon będzie w stanie sobie pozwolić na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca. Warto również jeśli mieszkamy w niedalekiej okolicy, wybrać się w weekend, aby zobaczyć dom pamięci im. ks. prof. Tischnera w Łopusznej na własne oczy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1435