Dwór w Łopusznej

Adres:

Łopuszna

Łopuszna jest miejscowością znajdującą się w pobliżu Nowego Targu. W Łopusznej możemy podziwiać wspaniały, zabytkowy dwór, który należał do bardzo patriotycznych rodzin.

Była to rodzina Lisickich, Tetmajerów, a także Lgockich. Według różnych opinii jest to najpiękniejszy zabytkowy dwór w naszym kraju. Dwór ten wybudowano w okolicach roku 1790. W miejscu tym udostępniona jest zwiedzającym wystawa przedstawiająca historię wsi Łopuszna, a także historię tegoż przepięknego dworu. Warto również wspomnieć o tym, że dwór w Łopusznej został opisany w „Dzienniku podróży do Tatrów” przez Seweryna Goszczyńskiego w roku 1851. Jest to najstarszy opis tego miejsca, który został wydrukowany. Dwór w Łopusznej jest miejscem przepięknym i bardzo klimatycznym. Uroku temu miejscu dodaje roślinność jaka wokół występuje. Po prostu miałoby się ochotę usiąść i podziwiać te miejsce. Pod koniec roku 2014 utworzono w tym miejscu wystawę, która jest poświęcona rodzinie Tetmajerów. Historia rodziny pokazuje, że byli oni ogromnie przywiązani do Podhala. Wystawa ta jest naprawdę bardzo interesująca. Wspaniałą rzeczą jest to, że dziś mamy szansę, jest nam umożliwione zwiedzanie miejsca, które ma tak ogromną historię. Jest to dwór, który istnieje już od wielu wieków więc, możemy mieć bezpośredni kontakt z historią. Po części można nawet powiedzieć, że będąc na dworze w Łopusznej, jesteśmy w stanie bezpośrednio dotknąć kawałka historii. Naprawdę jest to wspaniałe uczucie. Każdy, kto kiedykolwiek będzie na Podhalu, jak najbardziej nie tylko powinien, ale nawet musi przyjechać do Łopusznej, aby odwiedzić ten zabytkowy i kultowy dwór. Takie miejsca jak to, warto zobaczyć na własne oczy. Tutaj naprawdę można poczuć się tak, jakbyśmy przenieśli się do XVIII-XIX wieku. Łopuszna, a także wiele innych pobliskich miejscowości to miejsca, gdzie znajdziemy więcej tego typu zabytków i miejsc wartych zobaczenia, dlatego warto poświęcić chwilę, aby w ten rejon się zapuścić, ponieważ może być to nie tylko interesująca wycieczka, ale także lekcja historii.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1454