Gorczański Park Narodowy Nowy Targ

Adres:

Nowy Targ

Został on utworzony w roku 1981. Powstał on, ponieważ dostrzeżono potrzebę dbania o środowisko naturalne, pięknie zachowaną przyrodę w regionie Gorców.

Gorczański Park Narodowy zajmuje dziś powierzchnię ponad 70 km2. W Gorczańskim Parku Narodowym znajdują się dwa duże szczyty. Są to Kiczora, oraz Jaworzyna Kamienicka. Pierwszy ze szczytów ma wysokość 1282 metry n. p.m., drugi natomiast 1288 metrów n. p.m. W Gorcach mamy do dyspozycji ponad 60 kilometrów szlaków turystycznych. Osoby lubiące piesze wędrówki na pewno będą z tego powodu zadowolone. Ważne jest również to, że w Gorcach jest stosunkowo dobrze zorganizowana baza schronisk. Możemy udać się do schroniska na Turbaczu, w Maciejowej, bądź Starych Wierchach. Gorczański Park Narodowy to miejsce wyjątkowe. Można odnaleźć tutaj setki różnych roślin, które spotkamy tylko w tym miejscu. Również, jeśli chodzi o zwierzęta to jest to miejsce szczególne. To właśnie tutaj spotkasz rysie, wilki, a także niedźwiedzie. Bezpiecznie jest więc trzymać się głównych szlaków i nie zbaczać z nich. W parku tym można spotkać także wiele gatunków ptaków, w tym gatunki zagrożone. Przyroda w Gorcach jest przepiękna. Krajobrazy zapierają dech w piersiach. Nic więc dziwnego, że tak szczególne miejsce zostało uznane za Park Narodowy. Warto także wspomnieć, że w okolicach Gorczańskiego Parku Narodowego, jednak nie bezpośrednio w jego terytorium, znajduje się znany szczyt, jakim jest Turbacz. Znajduje się on na wysokości 1311 metrów n. p.m. i jego również warto odwiedzić. O ile oczywiście mamy taką możliwość. Gorczański Park Narodowy jest sporych rozmiarów, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przyjazd w ten region na co najmniej kilka dni. Weekend to stanowczo za mało na to, aby rzeczywiście nacieszyć się możliwości obcowania z tak pięknie zachowaną przyrodą. Jeśli nigdy nie byłeś w Gorcach, to koniecznie musisz tu przyjechać. Swoją wycieczkę rozpocznij od Gorczańskiego Parku Narodowego, a na pewno nie będziesz zawiedziony.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2112