Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Adres:

ul. Kościelna 42, 34-434 Dębno

W miejscowości Dębno należącej do powiatu nowotarskiego, znajduje się warty uwagi kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Jest to kościół gotycki, który został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiejszy kościół, który możemy podziwiać w miejscowości Dębno Podhalańskie pochodzi prawdopodobnie z XV wieku. Wcześniej istniał w tym miejscu inny kościół od około XIII wieku. Ten obiekt, który możemy dziś podziwiać, jest kościołem drewnianym. Mówi się, że jest niewiele tak dobrze zachowanych kościołów gotyckich w naszym kraju jak i zagranicą. Prezbiterium, a także nawa, które znajdują się w kościele pochodzą prawdopodobnie z XV wieku. W kościele św. Michała Archanioła w Dębnie zachwycimy się także przepięknym zabytkowym ołtarzem. Pochodzi on prawdopodobnie z XVI wieku. W środkowym polu ołtarza znajduje się Matka Boża z Dzieciątkiem, a także św. Michał Archanioł, oraz św. Katarzyna Aleksandryjska. Skrzydło lewe przedstawia św. Jana Ewangelistę, a także św. Stanisława, natomiast na skrzydle prawym zauważymy św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Na zewnątrz kościoła odnajdziemy ładne drewniane ogrodzenie, a także wiele wysokich i starych już drzew, które zapewne nie jedno widziały. Teren w okolicy kościoła jest starym cmentarzem, który nadal możemy podziwiać. Do dziś zachowało się wiele obiektów, które przypominają nam o tym, że miejsce te służyło również do pochówku zmarłych. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim jest miejscem wyjątkowym, które naprawdę warto zobaczyć. Jeśli musimy wybrać pomiędzy różnymi atrakcjami turystycznymi, to warto zdecydować się właśnie na zwiedzanie tego kościoła. Warto nawet zrezygnować z oglądania innych zabytkowych kościołów, których w okolicy jest bardzo wiele, właśnie na rzecz tego wyjątkowego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Cały świat zachwyca się nim nie bez powodu. Dębno Podhalańskie dzięki swojemu niezwykłemu zabytkowi jest dziś znane na całym świecie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1205