Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Harklowej

Adres:

Harklowa 84, 34-434 Dębno

W miejscowości Harklowa możemy zobaczyć przepiękny kościół pochodzący prawdopodobnie z 1500 roku. Jest to kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Budowla ta jest obiektem drewnianym, zachowująca specyficzną gotycką bryłę. Jest to bardzo wiekowy już kościół, posiadający świetnie zachowaną polichromię, którą datuje się również na rok 1500. Możemy tutaj także podziwiać ołtarze późnobarokowe, które pochodzą najprawdopodobniej z XVI wieku. W kościele tym znajduje się także przepiękna chrzcielnica pochodząca z 1731 roku. Jak widać kościół ten i jego wyposażenie mają już kawał historii za sobą. Na zewnątrz budynek kościoła otoczony jest murkiem, wraz z bramkami. Wokół jest bardzo zielono i możemy zauważyć kilka naprawdę wiekowych już drzew. Warto także zaznaczyć, że kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Jest to więc zabytek, który naprawdę warto zobaczyć. W miejscowości Harklowa oprócz wspomnianego kościoła znajdują się jeszcze inne warto obejrzenia obiekty. Są to również obiekty kultu religijnego. Jednym z nich jest kapliczka św. Kingi. Znajduje się ona w pobliżu rzeki Dunajec. Niektóre legendy mówią o tym, że w tym miejscu gdzie dziś widzimy kapliczkę schronienie odnalazła właśnie św. Kinga uciekając przed Tatarami aż ze Starego Sącza. W każdej legendzie jest trochę prawdy, jednak legend na temat tej kapliczki jest więcej. Harklowa jest miejscowością niezwykłą. W Polsce mamy niewiele miejscowości, w których znajdują się tak wspaniałe zabytki warte zobaczenia. Kościołów pochodzących z tak odległych czasów również nie zachowało się już zbyt wiele. Warto dlatego dbać o te, które nam pozostały, aby kolejne pokolenia mogły je podziwiać tak jak my dziś je podziwiamy. Na szczęście od dłuższego czasu kościołem tym zajmuje się grupa specjalistów, którzy stopniowo odrestaurowują jego elementy. Jeśli będziesz w pobliżu miejscowości Harklowa, to koniecznie musisz tutaj zajrzeć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 820