Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

Adres:

Ludźmierz

W Ludźmierzu znajduje się znane na całą Polskę Sanktuarium Maryjne. Warto również wspomnieć o tym, że Ludźmierz jest najstarszą wsią leżącą na Podhalu.

Znajduje się ona w bliskiej okolicy od Nowego Targu. Pierwszy kościół jaki został utworzony w Ludźmierzu wybudowano w roku 1238. Był to modrzewiowy kościół, który następnie przemieniono w sanktuarium maryjne. Kościół ten nie przetrwał jednak próby czasu. Został niestety zniszczony przez pożar, który miał miejsce w 1796 roku. Na jego miejscu powstał jednak inny kościół, tym razem murowany. Jest on świątynią w stylu neogotyckim. W kościele tym znajduje się zabytkowy już ołtarz przedstawiający w formie figurki Matkę Boską Ludźmierską. Według różnych opinii figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej może mieć nawet 600 lat. Jej data została oszacowana na około XV wiek. Warto również wspomnieć o tym, że już w XV wieku miejsce to było celem wielu pielgrzymów, którzy modlili się do Matki Boskiej Ludźmierskiej. Ludźmierz jest przepiękną miejscowością, w której nie tylko znajdziemy wspaniałe Sanktuarium Maryjne. W bliskiej odległości od sanktuarium znajduje się również wart zobaczenia ogród różańcowy. Znajdują się tutaj stacje różańcowe wykonane z marmuru. Do Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu każdego roku przyjeżdżają tysiące pielgrzymów. To tutaj miała miejsce niezwykła sytuacja, która zdarzyła się naszemu papieżowi Janowi Pawłowi II, gdy był jeszcze biskupem Karolem Wojtyłą. Podczas uroczystości, która miała miejsce właśnie w Ludźmierskim sanktuarium Maryjnym, z ręki figurki Matki Boskiej Ludźmierskiej wypadło berło. Na szczęście zostało ono złapane przez Karola Wojtyłę. Ludzie uznali, że zwiastuje to niezwykłe wydarzenie. Rzeczywiście tak się stało. Karol Wojtyła został papieżem. Wielu dziś uważa, że to wszystko miało miejsce dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej z Ludźmierza. Jak więc możemy zauważyć, jest to naprawdę niezwykłe miejsce, które każdy naprawdę powinien choć raz w swoim życiu odwiedzić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1785