KLIO - RATUSZOWE DEBATY O PRZESZŁOŚCI

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 26 październik 2017 17:00 WOLNY
Adres:

Rynek 1, Nowy Targ

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

zapraszają na otwarty wykład

 mgr inż. Marka Kurzei

(Gorczański Park Narodowy, PTH)

Dzieje polskiego guzika wojskowego na przestrzeni wieków

26 października  2017 r. (czwartek) godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu, Ratusz - Rynek 1

Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości" realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ 

Nieodłącznym elementem każdego munduru jest guzik, który początkowo służył tylko do zapinania. Wraz z upowszechnieniem w XVIII–wiecznej w Polsce munduru wojskowego, wzrosła niezwykle jego ranga. Oprócz bowiem dotychczasowej funkcji użytkowej, zaczął on pełnić szereg innych, jak choćby informacyjną i ozdobną, zyskując tym zaszczytne miano polskiego guzika wojskowego. Na tym małym, okrągłym kawałku metalu początkowo umieszczano jedynie numery oddziału żołnierza. Wkrótce jednak do symboliki wojskowego guzika wprowadzony został rodzaj broni, funkcja, stopień wojskowy i wreszcie godło państwowe o rysunku charakterystycznym dla swojej epoki. Ze względu na wykonanie, polski guzik wojskowy zasługuje niejednokrotnie na miano małego dzieła sztuki. Jest świadkiem wydarzeń historycznych i losów związanych z nimi ludzi. Często cenną pamiątką rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wykładowi będzie towarzyszyła niezwykle bogata prezentacja multimedialna prezentująca różne rodzaje bohatera spotkania, ale także sylwetki żołnierzy i żołnierek w różnorodnych niejednokrotnie bardzo interesujących wzorach mundurów zarówno galonowych jak i polowych. Będzie to zatem niezapomniana podróż w czasie i przestrzeni.

* * *

Mgr inż. Marek Kurzeja, leśnik, regionalista, pasjonat historii i kolekcjoner. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest również działaczem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Autor licznych publikacji z dziedziny przyrody, historii i krajoznawstwa. Jest właścicielem unikatowej kolekcji polskich guzików wojskowych.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1027