Wiosenna Bajka w Tatrach

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 28 kwiecień 2017 10:00 WOLNY
Adres:

Aleja Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ

Telefon:

18 266 21 32

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kolejna współpraca i wymiana artystyczna zespołów dziecięcych i młodzieżowych z Polski i Litwy w nowotarskim MOKu. Tym razem w dniu 28 kwietnia (piątek) w godz. 10.00 – 12.00 zapraszamy na spotkanie z następującymi zespołami: Dziecięco-młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego ,,Kauškutis"; Studio Wokalistyki "Decima" (Centrum Kultury miasta Utiana, Litwa); Zespół Piosenki i Tańca "Vieversa" (Centrum Kultury miasta Utiana, Litwa); Studio Piosenki „Septyma"; Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni". Wstęp wolny – zapraszamy do zapisów szkoły: Sekretariat MOK, tel. 18 266 21 32, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Nie zabraknie śpiewu, tańca i muzyki.

Informacje o zespołach:

Dziecięco-młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego ,,Kauškutis"

Kierownik artystyczny Jolanta Tendiene, baletmistrz Ramune Zelbiene.

Szkoła choreografii miasta Mažeikiai (Litwa)

Dziecięco-młodzieżowy zespół tańca ludowego "Kauškutis" istnieje 29 lat. Dziś zespół liczy 200 członków i 11 szkół choreografii. Przez wszystkie lata swojej działalności zespół cieszy widzów różnorodnością litewskiego ludowego tańca. Odwiedził  całą Litwę, przebywał we wszystkich miastach i regionach kraju. Zespół jest aktywnym uczestnikiem świąt rodzinnego miasta, różnych republikańskich imprez kulturowych, wielokrotnym zwycięzcą konkursów ludowego tańca Litwy.

Zespół "Kauškutis" ma w swoim dorobku również zagraniczne trasy. Wielokrotnie był laureatem i zwycięzcą różnych międzynarodowych konkursów i festiwali, gdzie przedstawiał litewski taniec. A najwyższe nagrody - główną nagrodę festiwalu "Grand prix" wywalczył  dwukrotnie: na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca Ludowego w Serbii (2013) i na GRAND FESTIVAL  we Włoszech (2015). Główne cele zespołu: być nośnikiem narodowej kultury, propagować tradycje litewskiego tańca ludowego, poznawać historię, tradycje i kulturę innych narodów.

Studio Wokalistyki "Decima" (Centrum Kultury miasta Utiana, Litwa).

Kierownik Gražina Kapčiuviene

Dziecięcy pop-chór "Decima" istnieje już 20 lat. Dzięki swojej poszukiwawczej i twórczej pracy urósł do Studia Śpiewu. Wiek uczestników to 4-18 lat, działają 4 grupy w  różnych kategoriach wiekowych. Tu dzieci uczą się nie tylko śpiewać, ale i ruchu scenicznego, studiują podstawy sztuki teatralnej. Młodzi wykonawcy często biorą udział w dziecięcych  świętach I festiwalach, występują na koncertowych placykach  rodzinnego kraju i za granicą. Wydali 4 płyty kompaktowe ze swoimi piosenkami. Studio jest uczestnikiem i laureatem międzynarodowych festiwali i konkursów w Łotwie, Estonii, Polsce, Ukrainie, Hiszpanii, Niemczach, Grecji, Macedonii.

Zespół Piosenki i Tańca "Vieversa" (Centrum Kultury miasta Utiana, Litwa)

Kierownik artystyczny Roberta Maceliene

Zespół taneczny pod kierunkiem choreografa (Roberta Maceliene) był powołany w 1996 roku. Po paru latach istnienia zamienił się w zespół piosenki i tańca "Vieversa".  Obecnie liczy 120 tancerzy, wykonawców i muzyków. W 2016 roku dla uczczenia 20-lecia twórczej działalności, zespół zorganizował 20 występów koncertowych.

W programie zespołu są ludowe tańce, piosenki oraz obrzędy różnych regionów Litwy. Zespół jest aktywnym uczestnikiem świąt rodzinnego miasta, różnych republikańskich imprez kulturowych, wielokrotnym zwycięzcą konkursów Litwy i laureatem międzynarodowych festiwali-konkursów, które odbywały się w różnych krajach Europy, Azji a nawet w północnej Afryce.

Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni"

Kierownik artystyczny: Bernadeta Szumal

Zespół powstał w Nowym Targu w 1983 roku. Jego założyciele to: Maria Staszel, która 1 maja 2013 roku osierociła swój umiłowany Zespół,  przez 45 lat prowadziła działalność regionalną; Józef Staszel od 60 lat niestrudzenie pracuje przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą z terenu całego Podhala. Obecnie Zespół prowadzi Bernadeta Szumal, wychowanka „Małych Śwarnych", a zespół działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

"Mali Śwarni" byli wielokrotnie laureatem Konkursu Muzyk Podhalańskich, uczestniczyli w wielu znaczących międzynarodowych festiwalach oraz imprezach folklorystycznych w Polsce i zagranicą, np.: Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Dziecięcych w Nowym Sączu i w Zielonej Górze, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów w Rabce, Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Rydze na Łotwie i w Mińsku na Białorusi, Międzynarodowym Festiwalu w Cluj Napoka w Rumunii, LENT Folklorni Festival FOLKART w Mariborze w Słowenii, Zamagurske Folklórne Slavnosti w Czerwonym Klasztorze na Słowacji, ponadto dwukrotnie reprezentowali Polskę na dniach Polsko - Francuskich w Evry we Francji. Dzieci z Zespołu, u boku najwybitniejszych artystów podhalańskich, brały udział w wyjątkowym widowisku zwanym "operą góralską" pt. "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu", które poza Podhalem wystawione zostało również w Operze Krakowskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, a także w Teatrze Capranica w Rzymie. "Mali Śwarni" posiadają w repertuarze wiele ciekawych programów, m.in.: „Na polanie", „Kolęda góralska", „Rój pszczeli", „Odpust u Św. Anny w Nowym Targu".

Studio Piosenki „Septyma"

Kierownik artystyczny: Dorota Kret

Studio Piosenki "Septyma" skupia dzieci i młodzież kochającą muzykę, pragnącą rozwijać swoje talent muzyczny poprzez systematyczne zajęcia z instruktorem. Powstało w oparciu o wieloletnie doświadczenia pedagogiczne i jest kontynuacją programu autorskiego nauczyciela muzyki Doroty Kret. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i soboty. Liczy ok. 40 wokalistek w wieku 6- 17 lat. Zdobywa liczne nagrody w Polsce i na świecie.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 989