"Za rok o tej samej porze" Teatr Bagatela

Wydarzenie archiwalne
Sobota, 26 listopad 2016 18:00 Płatny
Adres:

Aleja Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ

Telefon:

18 266 32 41, 608 587 192

TEATR BAGATELA SERDECZNIE ZAPRASZA NA ANDRZEJKOWY WIECZÓR ZE SPEKTAKLEM "Za rok o tej samej porze" (Same Time, Next Year) w dniu 26.11.2016r. godz.18.00

SPRZEDAŻ BILETÓW: MOK NOWY TARG TEL.18/ 266 32 41

ORAZ 608 587 192

To wzruszająca i zabawna opowieść o niecodziennej miłości.

Zrodzony z przypadku romans Doris i George'a nieoczekiwanie staje się związkiem na całe życie. Jak to się jednak udało, skoro gospodyni domowa i księgowy mieszkają z rodzinami na dwóch końcach kraju? Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz zdradzają nam, jak kochać się przez wiele lat, widując tylko raz do roku...

Już niedługo sami się o tym przekonamy...

 

Tłumaczenie: Antoni Marianowicz

Reżyseria i opr. muzyczne: Henryk Jacek Schoen

Scenografia: Joanna Schoen

Reżyseria świateł: Marek Oleniacz

 

W nagraniu improwizacji muzycznych udział wzięli: Kamila Pieńkos, Przemysław Branny, Wojciech Leonowicz, Maciej Sajur, Artur Sędzielarz, Adam Szarek, Kosma Szyman, Marcel Wiercichowski.

Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Briana Slade'a od 1975 nie schodzi ze scen teatralnych na całym świecie. Przebój budzący sympatię widzów i entuzjazm krytyki został już w trzy lata po prapremierze przeniesiony na duży ekran. W rolach głównych wystąpili Alan Alda i Ellen Burstyn.

Bernard Slade Newbound, kanadyjski dramaturg i scenarzysta, urodził się w 1930 w St. Catharines (Ontario), w rodzinie pochodzących z Anglii Freda i Bessie Newboundów.

Krótkotrwałą karierę celnika porzucił na rzecz aktorstwa, m.in. w Garden Center Theatre w Vinelandzie w rodzinnej prowincji. Choć nieustanny przymus zabiegania o role uważał za nieco poniżający, grając ponad trzysta postaci zaznajomił się z wymaganiami publiczności. Od 1957 pisał scenariusze telewizyjne. W połowie lat sześćdziesiątych przeprowadził się z rodziną do Hollywood, gdzie pracował jako scenarzysta seriali komediowych, w tym wyświetlanego w Polsce Ożeniłem się z czarownicą (Bewitched).

Sukcesy telewizyjne nie sprawiły jednak, że porzucił teatr, wprost przeciwnie, od 1974 poświęcił się wyłącznie dramatopisarstwu.

W 1975 miała miejsce – z sukcesem! – premiera Za rok o tej samej porze (Same Time, Next Year) z Ellen Burstyn i Charlesem Grodinem. Przedstawienie zagrano 1453 razy, a Slade zdobył Drama Desk Award i nominację do Tony Award za najlepszą sztukę!

Wszystkie swoje sztuki Slade zaadaptował na duży ekran, zdobywając nominację do Oscara za scenariusz Za rok.... Burstyn powtórzyła rolę Grace w filmie z 1978, gdzie partnerował jej Alan Alda, a Lemmon znów wystąpił w roli ojca w obrazie z 1980.

Polska publiczność zna Slade'a głównie jako autora Za rok o tej samej porze i jej kontynuacji Po latach o tej samej porze (Same Time, Another Year), również wystawianej w Teatrze Bagatela.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 857