Zielony szlak turystyczny na Stare Wierchy

Adres:

Nowy Targ

Stare Wierchy są polaną, ale także szczytem w górach Gorcach.

Znajduje się tutaj również schronisko PTTK zlokalizowane na wysokości 973 metrów n. p.m. Do Starych Wierchów możemy dojść wieloma różnymi szlakami, jednak z Nowego Targu należy wybrać szlak zielony. Zielony szlak na Stare Wierchy rozpoczynający się w Nowym Targu swój początek ma w dzielnicy Kowaniec. Przejście go zajmuje około 2, 5 do 3 godzin. Wyruszając musimy kierować się na Bukowinę Obidowską. Jest to góra znajdująca się w Gorcach na wysokości 1039 metrów n. p.m. Teren jest w dużej części zalesiony, choć bywają tu także otwarte przestrzenie, które pozwalają cieszyć wzrok przepięknym krajobrazem. Wędrując przez Bukowinę Obidowską na pewno natrafimy na przepiękną kapliczkę. Prawdopodobnie nawet na nie jedną, ponieważ na wielu pobliskich polanach są one zlokalizowane. Gdy już dotrzemy na Bukowinę Obidowską, to musimy kierować się w stronę Obidowy. Jest to niewielka wieś należąca do powiatu nowotarskiego. Jeśli wierzyć opowieściom, to w latach wojennych był to także teren na którym działali partyzanci należący m. in. do Armii Ludowej. Z miejscowości Obidowa pozostaje nam tylko kierować się szlakiem zielonym do Starych Wierchów. Trzeba podkreślić, że nie jest to zbyt trudny szlak, więc większość powinna sobie z nim poradzić, bez większych przygód. Stare Wierchy wiele wieków wstecz były miejscem często odwiedzanym przez ludzi. Przede wszystkim dlatego, że przecinała je Królewska Droga. W okolicy znajdowała się nawet karczma, którą chętnie odwiedzano. Schronisko na Starych Wierchach służyło również partyzantom podczas II wojny światowej. Zostało jednak przez Niemców podpalone. Dopiero w roku 1974 powstało nowe, które możemy dziś odwiedzać. Warto wybrać się w to miejsce, ponieważ oprócz pięknych krajobrazów, jest to również miejsce historyczne, z ogromną przeszłością. Jeśli więc będziesz kiedykolwiek w okolicy, powinieneś się tutaj wybrać. Wybierz zielony szlak i poświęć trochę czasu, aby na własne oczy zobaczyć to wyjątkowe miejsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1137