Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie

Adres:

plac Katedralny 7, 47-300 Nysa

W południowo zachodniej części Opolszczyzny, na Przedgórzu Sudeckim położona jest Nysa, często nazywana Śląskim Rzymem.

Nysa to miasto o bogatej historii, miasto wielu zabytków, z których szczególnie wyróżnia się jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków na Opolszczyźnie - Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki. Górujący nad Rynkiem, w jego północno wschodnim narożniku zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy uznany został nie tylko za pomnik historii ale został objęty ochrona konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1172/55 w 1955 roku. Na przestrzeni lat, a zwłaszcza w okresie reformacji nyska fara wraz z katedrą we Wrocławiu była największą nekropolią biskupów wrocławskich. Pierwotnie kościół powstał w miejscu wcześniejszego romańskiego, zniszczonego w 1241 roku, był kościołem sześcioprzęsłowym. W podziemiach kościoła św. Jakuba możemy obecnie oglądać resztki tej romańskiej świątyni. Odbudowę kościoła po pożarze, który miał miejsce w 1401 roku, rozpoczęto w latach 1424-1430 pod nadzorem mistrza Piotra z Ząbkowic, wtedy rozbudowano kościół o prezbiterium, kaplice wbudowane w przypory i wysoki szczyt w kształcie trójkąta. Kolejnym etapem prac była budowa dzwonnicy, którą rozpoczęto w 1474 roku, obecnie jest dzwonnicą czterokondygnacyjną umieszczona przed kościołem. Świątynia jest budowlą halową wzniesiona została z kamienia i cegły, nakryta została dwuspadowym dachem, pod względem kubatury 4000 metrów kwadratowych jest drugą, największą świątynią w Polsce, po Gdańskiej Bazylice Mariackiej. Świątynia skrywa 16 kaplic bocznych, a cennym elementem wyposażenia jest umieszczony w prezbiterium jako ołtarz główny gotycko-renesansowy tryptyk z XVI wieku, zwany Ołtarzem Pasyjnym. Wieża kościoła, której budowy nigdy nie ukończono to obecnie galeria wystawiennicza Skarbiec św. Jakuba. Bazylika to dzieło artystyczne, które koniecznie trzeba zobaczyć wybierając się do Nysy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2223