Kościół Zwiastowania Nmp

Adres:

Nysa

Zabytkowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nysie jest kościołem filialnym, należącym do parafii św. Jakuba, położonym przy ulicy Celnej w Nysie.

Obiekt jest zabytkiem, wpisanym na listę zabytków nieruchomych województwa opolskiego w 1967 roku, figuruje w rejestrze pod numerem 1925/67. Fundatorką budowy kościoła była wdowa po nyskim mieszczaninie Hanco Isenecherze, która w 1372 roku sfinansowała budowę niewielkiej kaplicy pod wezwaniem Bożego Ciała, z prywatnej fundacji. Kaplica powstała przy Bramie Celnej, która nie zachowała się do obecnych czasów. Zapis testamentowy fundatorki, obejmował warunek, by w każdy czwartek ośmiu uczniów pobliskiej szkoły parafialnej modliło się w intencji zbawienia fundatorki. Stąd do dzisiejszego dnia kościół zwany jest też kościołem szkolnym, często można zobaczyć uczniów, którzy przed zajęciami szkolnymi w jego murach modlą się o pomyślny dzień i wstawiennictwo opieki w czasie trwającego roku szkolnego. W 1434 roku kaplica Bożego Ciała została rozbudowana w niewielki kościółek, wyposażono go w dwa ołtarze. W 1624 roku kościółek i pobliskie tereny przejęli Jezuici. W wyniku zniszczeń podczas wojny śląskiej w połowie XVIII wieku świątynia przeszła odbudowę. Kolejne lata przebudowy świątyni to rok 1885, wtedy zdecydowano się rozebrać mury świątyni i ponownie odtworzyć budowlę. Z wykonanych wtedy prac zachowano niektóre elementy architektoniczne świątyni, pozostawiono ambonę oraz barokowy ołtarz. Świątynia utraciła cenne wyposażenie, co miało wpływ na obniżenie rangi i wartości zabytkowej. W 1936 roku kościół został odnowiony. Jest obiektem jednonawowym, trójprzęsłowym z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od strony zachodniej świątynia zachowała wspólcześnie jedynie gotycki portal z XIV wieku, a od strony wschodniej gotycką zachrystię Na przestrzeni lat świątynia zatraciła pierwotne cechy stylu gotyckiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1174