Park Krajobrazowy w Białej Nysce

Adres:

Biała Nyska

W województwie opolskim, na terenie powiatu nyskiego, na południe od Nysy położona jest wieś Biała Nyska.

Ta niewielka miejscowość położona nad rzeką Białą Głuchołaską, poszczycić może się kilkoma zabytkami wpisanymi na listę rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Miejscowość wrato zobaczyć podczas planowania wypadów za miasto, lub gdy przypadkiem znajdziemy sie tutaj w okolicy. Do Białej Nyskiej można się także dostac komunikacją lokalną autokarową. Listę zabytków Białej Nyskiej wyróżnia pozostała po wybudowanym tutaj zamku z XIII wieku - brama wjazdowa. Na listę został wpisany także obiekt, który zazwyczaj budowano w okolicy parków i pałaców. Park krajobrazowy, bo o nim mowa został wybudowany w stylu angielskim. Park został założony na przełomie XVIII i XIX wieku, na terenach okalających wschód pobliskiego zamku. Pozostałości na terenie parku wskazują, iż na terenie tego rozległego parku znajdował się także staw i wyspa. Niestety w 1945 roku, w czasie wojny nastapiły duże zniszczenia na terenie Białej Nyskiej, wioska praktycznie przestała istnieć, niewiele pozostało po parku, a z zamku zachowała się tylko brama wjazdowa. Na terenie parku dominują obecnie głównie drzewa liściaste. Niestety park jest już tylko pozostałością po pięknej rezydencji, która się tutaj znajdowała i otoczeniu, które kiedyś było miejscem odpoczynku. Park jest miejscem ogólnodostępnym, można po nim spacerować, wejście do parku jest od ulicy Nyskiej. Z biegiem czasu widać w tym miejscu nie tylko dewastację tego rozległego przyzamkowego terenu ale brak zainteresowania, by przywrócić świetność temu dawnemu pięknemu miejscu, mimo tego, że park został wpisany w 1983 roku do ewidencji rejestru obiektów nieruchomych gminy Nysa. Park jest własnością Gminy Nysa. Stan zabytku - Parku krajobrazowgo ocenia się jako dobry.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1482