Ruina zamku w Białej Nysce

Adres:

Biała Nyska

Jedną z najstarszych miejscowości powiatu Nyskiego jest Biała Nyska. Położona na południe od Nysy.

Być może położona poniekąd, nie po trasie planowanego przyjazdu, czy zapominana, gdy zastanawiamy się nad planem wycieczki po regionie Opolszczyzny, jest jednak maleńką miejscowością, którą warto zobaczyć. Pierwsze wzmianki mówią o jej historii sięgającej już XIII wieku, tj. czasów gdy zbudowano tutaj murowany zamek obronny w 1275 roku, który został pod koniec XIII wieku rozebrany. Na fundamentach pierwotnego zamku został wybudowany w XVI wieku pałac, w kolejnych latach rozbudowano go o wieżę i bramę wjazdową. Pod koniec XIX wieku ta renesansowa rezydencja została gruntownie rozbudowana: pałac liczył cztery skrzydła, był obiektem podpiwniczonym, trzykondygnacyjnym, położonym wokół prostokatnego dziedzińca. W jednym z narożników pałacu umieszczono okrągłą wysoką basztę. Północno wschodnie skrzydło pałacu skrywało jakprzystało na tego typu budowlę kaplicę. Pałąc był obiketem murowanym, otynkowanym. Powstał z kamienia i cegły, w dolnych partiach budowli zachjowany cegły gotyckie. W takim stanie przetrwał do czasu II wojny światowej, kiedy to budowla zamku została zniszczona, podobnie jak niemal cała okolica. Z biegiem lat pozostałości ruiny popadały w dalszą dewastację, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku z woli urzędników, bez zgody konserwatora zabytków zniszczono poprzez wysadzenie w powietrze resztki obwarowań murów zamku (dokonali tego saperzy z Nysy). Do obecnych czasów przetrwała z budowli tylko brama wjazdowa i otoczenie pobliskiego parku. Wejście na szczyt pozostałej po zamku bramy jest od strony Parku krajobrazowego. Pozostała z XVI wieku ruina zamku - Brama wjazdowa jest budowlą murowaną z cegły, na rzucie kwadratu, w narożach została zwieńczona wieżyczkami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1474