Siestrzechowicki Park Krajobrazowy

Adres:

Siestrzechowice

Zabytkowe pałace i dworki, nierzadko pozostające w ruinie to niestety bolączka naszych czasów, bowiem często brakuje środków na renowację dziedzictwa historycznego.

Miejsca otoczenia budowli pałaców, zamków - parki, ogrody z biegiem lat niszczeją, bowiem prywatni właściciele często nie dbają o to by zachować lub przywrócić do świetności popadające coraz bardziej w dewastację dziedzictwo. Jednym z takich przykładów, niestety niechlubnym niszczejącego zabytku przyrody jest Park w Siestrzechowicach, wiosce położonej w województwie opolskim, na terenie powiatu nyskiego. Przepiękne położenie na prawym brzegu jeziora Nyskiego, w malowniczym miejscu wałów Jeziora Głębinowskiego, powstałego w 1971 roku, ukazuje zabytek przyrody, który mógłby być udostępniony do zwiedzania - Siestrzechowicki Park Krajobrazowy. Park pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, otaczał pobliski renesansowy pałac, który powstał na przełomie XVI wieku, a w kolejnych latach na przełomie XVIII wieku został rozbudowany. Powstanie pałacu i parku związane było z ulokowaniem tutaj siedziby biskupów wrocławskich i panowaniem na terenie księstwa nyskiego biskupa Andreasa Jerina Zabytkowy pałac, znajdująca się w nim kaplica z herbami rodów rycerskich, które wsławiły się w dzieje księstwa nyskiego, a także resztki dawnego założenia parkowego, niestety nie przetrwały z biegiem lat próby czasów, by ukazać swoje piękno. Mimo zmieniających się właścicieli, nie do końca podjęto odpowiednie zabiegi by przywrócić to miejsce do świetności, park i otoczenie niszczeje. Park został założony na dawnych fortyfikacjach ziemnowodnych, od północnego zachodu na terenie parku widoczne są zarysowania fosy. Park jest zniszczony, zaniedbany. W parku dawniej rosły graby, wiązy, rododendrony, obecnie na terenie parku rosną drzewa liściaste z przewagą kasztanów. Przebywając w okolicy warto zobaczyć nie tylko pałac (w ruinie) a le także park, chociaż możemy zobaczyć tylko z daleka – jest to obecnie teren prywatny. Warto zobaczyć to miejsce, nawet z daleka, zanim zniknie w gąszczu zarośli i dzikich drzew. Dostać się możemy najprościej do Siestrzechowic komunikacją lokalną kursująca z Nysy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 690