„Chata Kocjana” w Rabsztynie

Wstęp:

Płatny

Adres:

Rabsztyn, 32-300 Olkusz

Telefon:

32 6431120, 32 494 3966

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Drewniany dom, w którym w 1902 roku urodził się Antoni Kocjan został wybudowany w 1862 roku.

Antoni Kocjan był jednym z najwybitniejszych, przedwojennych konstruktorów szybowców. Spośród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach trzydziestych, połowa, to konstrukcje Antoniego Kocjana. Na szybowcach jego konstrukcji ustanowiono przeszło 40 rekordów krajowych i międzynarodowych, a motoszybowiec Bąk przez wiele lat był uznawany za najlepszy na świecie. Podczas okupacji, Antoni Kocjan był szefem Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Dlatego, o Antonim Kocjanie mówi się, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”. Antoni Kocjan został rozstrzelany 13 sierpnia 1944 roku w Warszawie.  W „Chacie Kocjana” znajduje się stała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, na której można zobaczyć fotografie, dokumenty i pamiątki związane z jego działalnością, w tym oryginalne fragmenty motoszybowca Bąk oraz modele szybowców. Prezentowana jest także wystawa etnograficzna, na którą składają się przedmioty codziennego użytku z początków XX wieku. W oparciu o tę ekspozycję organizowane są warsztaty sztuki ludowej, rzemiosła i warsztaty kulinarne.
Chata Kocjana” jest administrowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Można ją zwiedzać w sezonie turystycznym. Szczegółowe informacje www.mok.olkusz.pl

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1347