Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Wstęp:

płatny

Adres:

ul. Szpitalna 32, 32 - 300 Olkusz

Telefon:

32 754 44 55

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W liczącej kilka tysięcy eksponatów kolekcji możemy podziwiać przeszło 30 rodzajów minerałów, czyli rud cynku, ołowiu i srebra wydobywanych od wieków w olkuskich kopalniach. Prezentowane minerały, w wyniku procesów chemicznych stworzyły różnorodne, widowiskowe i barwne odmiany. Zainteresowanie zwiedzających wzbudzają tzw. szczotki kalcytowe i galenowe o niezwykłych kolorach i kształtach, a także kryształy galeny, markasytu i sfalerytu. Przypominające złoto kryształy pirytu były nazywane „złotem głupców” Uzupełnieniem kolekcji są mapy i plany miejscowych kopalń, a także wyroby jubilerskie wykonane z rud cynku i ołowiu.
Drugą część kolekcji tworzą skamieniałe organizmy, jakie żyły na tym terenie przed około 150 milionami lat. Można podziwiać skamieniałe gąbki, belemnity, koralowce, ramienionogi, małże, jeżowce, liliowce i trylobity. Największy z amonitów ma prawie pół metra średnicy. Kolekcja prowadzona przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu składa się z eksponatów użyczonych przez prywatnych darczyńców.
Szczegółowe informacje: www.mok.olkusz.pl

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 923